Kako navode iz ovog resora, program je zasnovan na postojećim intervencijama i provjerenim modelima koje će biti potrebno prilagoditi aktuelnom momentu i kontekstu. Dodatno, shodno Zakonu, svoj djeci iz Ukrajine neophodno je osigurati pristup obrazovanju od školske 2022./2023. godine, ukoliko već nijesu uključena u vaspitno-obrazovni proces.
“Usljed rata u Ukrajini ponovo smo svjedoci talasa izbjeglica među kojima se nalaze i djeca. Na njihove razvojne i akademske potrebe je važno odgovoriti kako bi se prevazišla traumatska iskustva, ali i da održe u obrazovnom kontinuitetu i strukturisanom nastavnom okruženju čime se ispunjavaju njihova dječija prava. Kada je riječ o Crnoj Gori, procjena je da se u našoj zemlji nalazi oko 8.400 izbjeglica iz Ukrajine, dok je njih oko 6.000 zatražilo status privremene zaštite. Od ovog broja, prema trenutno raspoloživim podacima, 1.911 su djeca uzrasta do 19 godina. Predškolskog uzrasta je njih 560, osnovnoškolskog njih 1.058, broj djece u srednjem nivou obrazovanja je 247”,kazali su iz Ministarstva prosvjete.
U skladu sa Operativnim smjernicama UNICEF-a, ovaj program zasnovan je na pravima, inkluziji i integraciji (države članice EU i one koje nisu prihvatile su obaveze iz Globalnog sporazuma o izbjeglicama iz 2019. godine o nacionalnoj inkluziji kako bi se izbjeglo stvaranje paralelnih sistema i poboljšala društvena kohezija), pristupu fokusiranom na specifične potrebe datog uzrasta i fokusu na marginalizovane grupe, navode u saopštenju.
“Dok je broj djece koja imaju status privremene zaštite poznat, iako stalno promjenljiv, ukupan broj ukrajinske djece koja se nalaze u Crnoj Gori je teže dobiti. Kako se adekvatne aktivnosti u cilju unapređenja određene oblasti planiraju samo na osnovu analize postojećih podataka i činjenica, povezivanjem web servisa doprinijelo bi kvalitetnijem blagovremenom planiranju”, istkali su u saopštenju.
Oni podsjećaju da još uvijek nije definisan uniformni odgovor škola na zahtjeve za upisom ukrajinske djece, posebno one koja ne raspolažu obrazovnim potvrdama u vezi sa prethodnim obrazovanjem.
"Da bi se djeci omogućio pristup obrazovanju, neophodno je dati jasne smjernice i odgovore na različite vrste upita i izazova sa kojima se suočavaju djeca i roditelji", poručeno je iz Ministarstva.
Definisanje ovog odgovora podrazumijeva i izradu informativnih brošura za djecu, roditelje i staratelje, kao i jasnog protokola za postupanje škola.
“U cilju kvalitetnog, pravovremenog i održivog odgovora na ovu krizu, ali i jačanja sistema za odgovor na sve potencijalne slične krize, Program Podrška uključivanja djece iz Ukrajine u obrazovni sistem Crne Gore formulisan je kroz obezbjeđivanje podataka, analiza i kreiranje modela odgovora na potrebe uključenja djece u obrazovni sistem, Sprovođenje akademske i razvojne podrške, Sprovođenje preventivnih programa nenasilja u školama”, zaključuju iz Ministarstva prosvjete.