Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ministarstvo: Puka vještina čitanja i pisanja nije dovoljna, nove tehnologije pružaju mnoge mogućnosti

Međunarodni dan pismenosti

Ministarstvo: Puka vještina čitanja i pisanja nije dovoljna, nove tehnologije pružaju mnoge mogućnosti

Poznavati svoj jezik i pismo, jedno je od mjerila obrazovanog čovjeka. U 21. vijeku se sve više govori o informatičkoj pismenosti, ali na današnji dan, Međunarodni dan pismenosti, valjalo biukazati na izvornu pismenost. Biti pismen danas ne znači samo poznavati gramatičku i pravopisnu normu, imajući u vidu da smo svakodnevno „bombardovani“ površnim, nestilski napisanim poluinformacijama. Pismen čovjek zna prepoznati takvu informaciju, a nepismen joj slijepo vjeruje, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete.

Ministarstvo: Puka vještina čitanja i pisanja nije dovoljna, nove tehnologije pružaju mnoge mogućnosti Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetili su da ideja o obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti pojavila u septembru 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja o temi iskorjenjivanja nepismenosti, a cilj je da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednicu i društvo.

„Pismenost shvatamo kao nužnost napretka društva, a izazovi globalizacije, sve brže promjene u društvu i državi i pojava novih tehnologija, ukazuju da puka vještina čitanja i pisanja nije dovoljna. Savremeni svijet i nove tehnologije pružaju mnoge mogućnosti, ali moramo naučiti našu djecu da ih koriste na najbolji način. Najvažnije je da zainteresujemo i uputimo djecu i mlade na čitanje knjiga. Čitanje kao individualni kreativni čin razvija maštu, obogaćuje vokabular, unapređuje sposobnost komunikacije, pospješuje razvoj socijalizacije“, ističe se u saopštenju Ministarstva prosvjete. 

Funkcionalna pismenost, dodaju oni, omogućava pojedincu da na pravi način izrazi svoje misli i ideje i postane koristan član društva. 

„Ministarstvo prosvjete, naši stručni saradnici i profesionalci sa polja lingvistike i pedagogije, kao i nastavni kadar u našim vaspitno-obrazovnim ustanovama, rade na tome da našu djecu upute u bogati svijet knjiga, stilskih figura, mašte, kako bi na primjerima najvrijednijih literarnih ostvarenja postali obrazovani i pismeni u pravom smislu te riječi. Takve generacije djece i mladih, temelj su društva prosvijećenosti i znanja za koje ne postoje granice“, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika