Politika

Ministarstvo vanjskih poslova reagovalo povodom saopštenja Tamare Brajović

Iz Ministarstva vanjskih poslova danas su odgovorili na jučerašnje saopštenje savjetnice predsjednika države Tamare Brajović, koje je uslijedilo nakon odgovora na poslanička pitanja ministra vanjskih poslova Đorđa Radulovića.

Ministarstvo vanjskih poslova reagovalo povodom saopštenja Tamare Brajović Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

"Možda baš zbog brzine kojom se oglasila, a možda i namjere da sanira grešku kojom je predsjednik Đukanović uvučen u problem na međunarodnim i domaćim adresama, treba donekle razumjeti nove omaške u saopštenju koje sadrži brojne poluistine i manipulacije, a koje opet, nastavljaju da govore u prilog činjenici da je Ministarstvo vanjskih poslova odgovorno pristupilo procesu odabira ambasadora", stoji u njihovom saopštenju.

Iz tog ministarstva navode da se "kao jedna od prvih kontradiktornosti pojavljuje tvrdnja da predsjednik Đukanović nije poslao pismo stranim misijama".

"U drugom dijelu istog teksta njegova savjetnica rekla je da su naši prijatelji i partneri ipak kontaktirani. Ovakva nekonzinstetnost govori o brzini pisanja reagovanja i hitnosti da se odmah opravda nesvakidašnja akcija koja je samog predsjednika dovela u nezgodan položaj. Brzina, neiskustvo ili pritisak da se napiše - pa i onako kako nije, vjerujemo da su naveli Brajović da reaguje ne pročitavši dva puta saopštenje koje je sama potpisala", navode iz MVP.

Oni smatraju da predsjednik "opstruira rad Vlade".

"Izjava savjetnice Brajović da “Odbijanje predsjednika da 'potpiše ukaz' nije 'neprimjerena diplomatska praksa' nego pravo koje predsjednik vuče iz svoje ustavne nadležnosti da donošenjem ukaza postavlja ili opoziva ambasadore” bila bi tačna, kada Predsjednik ne bi koristio to Ustavom propisano pravo da opstruira rad Vlade (koja, da je podsjetimo, po slovu Ustava vodi vanjsku politiku Crne Gore), da namjerno odugovlači sa povratkom ambasadora kako bi im omogućio da jošneko vrijeme ostanu na toj funkciji,iako oni jasno odbijaju da postupe po nalozima MVP, što su obavezni", stoji u reagovanju.

Oni navode i da "predsjednik ne „bira“ ambasadore, već se izjašnjava o predlogu za postavljenje konkretnog amabasadora, pri čemu pred sobom nema više kandidata među kojima može da bira“. 

"Opet, možda je to relikt dosadašnje prakse predsjednika da zanemaruje institucije i procedure i sam odlučuje o pitanjima koja nisu u njegovoj nadležnosti, pa i o tome ko će biti predložen za ambasadora. Kada je riječ o proceduri, u članu 40 Zakona o vanjskim poslovima, jasno se navodi da “Predlog za postavljenje ambasadora utvrđuje Vlada, na predlog ministra vanjskih poslova”. Dakle, predsjednik ne samo da to ne čini “na startu procesa” već, ako ćemo slijediti terminologiju savjetnice Brajović, baš suprotno, to radi pred samim ciljem, jer je pored navedenih postupaka ministra i Vlade, potrebno da se dobije i agreman države prijema i mišljenje nadležnog skupštinskog odbora. Dakle, postupak započinje upravo ministar, a nikako Predsjednik", kažu u MVP.

Oni smatraju i da su vanjskopolitičke konsultacije, kao neformalni mehanizam u prethodnim vladama, bile dobre.

"Upravo zbog toga je ministar Radulović insistirao na tome da se održi isti format, uz učešće potpredsjednika Vlade Abazovića, predlažući čaki "mapu puta" kojom bi se savjetnicima omogućili radni susreti na nedjeljnoj osnovi, kada bi oni pripremalisastanke za tri predsjednika na mjesečnom nivou. Dakle, i ova inicijativa je pokrenuta iz Vlade, a kabinet Predsjednika države ostao je nijem. Manir građenja imidža superiornosti, koji smatramo prevaziđenim stilom, nije izostao ni u ovoj priči gdje se pokušalo predstaviti apsolutno poznavanje procedura prilikom postavljanja i opoziva ambasadora. U realnosti stvari stoje tako da je ovih dana riječ dao Ustavni sud, koji je konstatovao da DPS, ni nakon tri decenije vlasti, nije u potpunosti savladao gradivo, vanustavno opozivajući ambasadora Pejovića. Stoga,poslanici iz te partije i kolege iz Kabineta Predsjednika, koji tada nisu reagovali na kršenje Ustava, nisu najpozvaniji da drže lekcije o procedurama", smatraju oni.

Na kraju su istakli i kako je Ministarstvo vanjskih poslova spremno za razgovor i poziva sve aktere da budu na liniji dijaloga.

Portal Analitika