
Konferenciji su pristvovali stručnjaci iz ove oblasti koji su istakli kako budućnost pripada elekromobilnosti, te su klimatske promjene, nedostatak nafte i uticaj emisije gasova na zdravlje i ekosistem razlozi da se mobilnost transformiše u CO2 neutralni transport, na bazi obnovljivih izvora energije.
„Od nauke se očekuje da nađe odgovore na velike izazove, uključujući i klimatske promjene, ugrožavanje životne sredine, energetski deficit, te da obezbijedi zeleni održivi razvoj. Stoga smo svjedoci razvoja rješenja koja se tiču i transporta, uspostavljanja novog tehnološkog trenda, označenog kao e-mobilnost“, rekao je prof. dr Jovan Mirković, u uvodnom govoru.
Govoreći o električnim automobilima ističe da ova vozila prate manji troškovi održavanja popravki, kao i da su zdravija po okolinu.
„Dok je gradski saobraćaj u velikoj mjeri odgovoran za lošiji kvalitet života u gradovima, elektrifikacija transportnog sistema nudi brojne prednosti - smanjenu zavisnost od fosilnih goriva, čistiju životnu sredinu, niže državne troškove usljed uticaja emisije na zdravlje, kao i veću energetsku nezavisnost“, istakao je Mirković.
Rekao je i da Internacionalna energetska agencija predviđa da će do 2030. električna vozila imati tržišni udio ne manji od 30%, te da je Crna Gora još u ranoj fazi e-mobilnosti.
„Tu su izazovi koje treba prevladati, za šta je neophodan dijalog društvenih aktera, produktivnija saradnja državnog i civilnog sektora, a uspostavljanje društvenog dijaloga u fokusu je i ove konferencije“, kazao je on.
Projekat je finansiran od EU, a kofinaniran od strane od strane Ministarstva javne uprave.