Svijet

Mišel: Uvođenje zone zabrane letova iznad Ukrajine bio bi – korak predaleko

Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel kazao je da je na NATO da odluči o uspostavljanju zone zabrane letjenja iznad Ukrajine, ali da bi to bio "jedan korak predaleko", sa pravim rizikom od eskalacije i mogućeg trećeg svjetskog rata.

Mišel: Uvođenje zone zabrane letova iznad Ukrajine bio bi – korak predaleko Foto: OLIVIER HOSLET / POOL / AFP
N1/BBCIzvor

„EU nije u ratu sa Rusijom. Realnost je da je Rusija započela divljački rat protiv Ukrajine. Ukrajina nije NATO članica, i zato moramo da budemo ekstremno oprezni i pažljivi. Moramo da uradimo sve što je moguće, ali da imamo u vidu da Rusija ima nuklearno oružje, i veoma je važno da se izbjegne treći svjetski rat“, kazao je Mišel u intervjuu za CNN.

Dodao je da NATO treba da donese odluku o zoni zabranjenih letjenja a ne EU, ali da je istovremeno važno da članice NATO shvate da bi to bio „korak predaleko“.

"Zato pokušavamo da se založimo u različitim oblastima na diplomatskom nivou. Pokušavamo da obezbijedimo više pomoći Ukrajini kako bi do prekida vatre došlo što je prije moguće, i kako bismo bili sigurni da ćemo moći da pregovaramo što je prije moguće", dodao je on.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je NATO i zapadne partnere da uvedu zonu zabrane letova iznad Ukrajine kako bi spriječile vazdušne napade Rusije na njegovu zemlju. Do sada taj zahtjev nije prihvaćen.

Ambasadorka SAD u NATO Džulijana Smit rekla je u intervjuu za BBC da NATO ne razmatra uvođenje zone zabrane letova i da ne vjeruje da sjevernoatlantska alijansa treba da bude dio konflikta u Ukrajini.

Mišel je poručio da je NATO "kičma zajedničke bezbjednosti u Evropi". Evropske zemlje treba da preuzmu više odgovornosti kako bi same mogle da obezbijede više kapaciteta na vojnom polju.

Zahtev Zelenskog za ulazak u EU - Veoma legitiman

Zelenski je, takođe, podnio zvanični zahtjev za ulazak njegove zemlje u EU. Evropski parlament je u utorak usvojio rezoluciju kojom se pozivaju institucije EU "da rade na tome da se Ukrajini obezbijedi status kandidata".

Mišel kaže da je zahtjev Zelenskog "veoma legitiman" i da će EU raditi na procjeni zahtjeva što prije može, kako bi ostala ekstremno jedinstvena na tom polju, aludirajući na različite stavove među državama članicama.

Rekao je da je u međuvremenu i kratkoročno odlučio da pozove Zelenskog na sastanke u Evropski savjet na "redovnoj osnovi" kako bi "sarađivao i politički koordinirao sa Ukrajinom".

Mišel je takođe istakao da je snaga Zapada u njegovom jedinstvu.

"Putin je pokušao da podijeli EU i SAD. Nije uspio. Putin je takođe pokušao da pokaže da mi nismo u stanju da djelujemo. Ni u tome nije uspio. Bili smo u prilici da donesemo ekstremno važne odluke na čijoj meti su direktno bili ekonomski sektori Rusije. Ovo je izuzetno bolno, i osjećam da je Putin stvarno iznenađen našom sposobnošću da djelujemo i da budemo izuzetno ujedinjeni i čvrsti", kazao je on.

"Nismo sigurni da će raditi, ali smo sigurni da moramo da pokušamo i da moramo da koristimo alate koje imamo u svom posjedu", poručio je Mišel.

Portal Analitika