Na jugozapadu Turske, nedaleko od grada Antalije, nalazi se mjesto, čija misterija golica maštu radoznalaca više od 2.500 godina.
Na vrhu planine Chimere od davnina gori vatra: vječni plamen koji dijeli svoje ime sa planinom. Generacijama se prenosila drevna legenda o tome kako je požar izazvala Himera, čudovište koje izgleda kao mješavina koze, zmije i lava, ali su naučnici utvrdili da plamen potiče od posebne vrste metana ispod stijena i hemijske reakcije koja ga stvara.
Vjeruje se da je ovo mjesto jedno od najzapaljivijih metanskih područja, zahvaljujući rutenijumskom katalizatoru kojim su vulkanske stijene pune.
Zapaljene stene, u kombinaciji sa mirisom gasa i zvukom cvrčanja, predstavljaju zaista fascinantan prizor, a mističnu atmosferu dodatno upotpunjuju ruševine hrama posvećenog Hefestu, grčkom bogu vatre i kovačkog zanata.
Ne morate biti u najboljoj formi da biste došli do vječne vatre, potrebno je samo pola sata pješačenja.
Najbolje vrijeme za posjetu je od sredine septembra do kraja novembra ili od sredine marta do kraja maja, u večernjim satima kada je vatra na vrhuncu.
Zapaljene stijene su dio Nacionalnog parka Olimpos Beidagları, gdje osim mitova, živi divna mediteranska ljepota, kao i sjećanja na nekadašnje građevine.
Tamo ćete naći razbacane ruševine gradova duž obale, a zidovi davno napuštenih hramova skriveni su među drvećem.
Mnogi posjetioci koji dolaze da vide vječnu vatru često se odlučuju da istraže tirkizne uvale i kamenite plaže, piše Punkufer.hr.