Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Misteriozni hepatitis: Higijena je prevencija; obratiti pažnju na dozvoljene doze ljekova koje dajemo djeci

“Simptomatska terapija je prvi korak ka liječenju akutnog hepatitisa"

Misteriozni hepatitis: Higijena je prevencija; obratiti pažnju na dozvoljene doze ljekova koje dajemo djeci

Za sada nije detektovan nijedan slučaj hepatitisa bilo koje vrste u Institutu za bolesti djece u Crnoj Gori, kazala je pedijatar – gastroenterolog Dušanka Novosel u jutarnjem programu “Rujna zora” Gradske TV.

Misteriozni hepatitis: Higijena je prevencija; obratiti pažnju na dozvoljene doze ljekova koje dajemo djeci Foto: Foto: Gradski portal
Gradski portalIzvor

Ona je upozorila da moramo obratiti pažnju i na ingestiju kada koristimo ljekove, naročito prilikom liječenja djece. Takođe je istakla važnost dozvoljene doze lijeka Paracetamol, jer, kako navodi, velike doze ovog lijeka mogu dovesti do akutnog popuštanja jetre.

Novosel je istakla da je nova vrsta hepatitisa misteriozna upravo zbog toga što nije otkriveno da su izolovani virusi koji inače uzrokuju hepatitis i u daljem ispitivanju nijesu otkrivena druga metabolička, strukturna ili genetska oboljenja jetre.

“Taj proces traje od momenta kad primimo dijete pod sumnjom na akutni hepatitis. Ne možemo odmah znati da li je to misteriozni hepatitis ili novi soj hepatitisa”, objasnila je doktorka i dodala da ljekari prvo moraju da ga verifikuju klinički i laboratorijski, te u daljem procesu ispitaju o kojoj vrsti hepatitisa je riječ.

Novosel je pojasnila da je upravo iz tog razloga u Srbiji rečeno da za sad postoji sumnja na akutni hepatitis, što još uvijek nije potvrđeno.

“Tek kada isključimo sve druge uzroke, a imamo kliničku sliku akutnog hepatitisa, govorimo o misterioznom. A za to je potrebno vrijeme”, kaže Novosel.

Doktorka je ukazala na simptome koje možemo primijetiti kod djeteta kada je riječ o akutnom hepatitisu. Ističe da jedan od simptoma može biti temperatura, te da je dijete letargično, malaksalo, vrlo često ima gastrointestinalne simptome. Kako naglašava, roditelji se najčešće javljaju ljekaru tek kada uoče da je dijete požutjelo u licu ili su mu požutjele beonjače.

“Simptomatska terapija je prvi korak ka liječenju akutnog hepatitisa. Ukoliko znamo uzrok, neki hepatitisi se mogu liječiti kauzalno, ali većina, naročito virusni akutni hepatitisi, mogu samo biti praćeni i možemo davati samom suport organizmu”, navela je.

Novosel je ocijenila da je higijena osnov zaštite od ove vrste virusa i dodala da “razloga za paniku nema, ali ima razloga za pozornost i zabrinutost, jer akutni hepatitis izaziva desetostruko veći rizik da će djetetu za liječenje biti neophodna transplantacija”.

Ona je istakla da od 200 slučajeva u Velikoj Britaniji, 7 do 10 odsto zahtijeva transplantaciju, te da je iz tog razloga ovaj oblik hepatitisa alarmantan.

Podsjećamo, u preko 20 zemalja svijeta u posljednjih nekoliko dana zabilježeno je preko 300 slučajeva akutnog hepatitisa koji napada djecu i adolescente.

Portal Analitika