
Članovi Ustavnog odbora juče su podržali Inicijativu o preispitivanju toga da li je predsjednik države Milo Đukanović povodom izjave da bi ustoličenje trebalo izmjestiti sa Cetinja prekršio Ustav. Inicijativu je predložila Socijalistička narodna partija.
Nekadašnji predsjednik Ustavnog suda i profesor Blagota Mitrić u izjavi za portal Analitika kazao je da predsjednik ovom izjavom nije mogao da povrijedi Ustav, jer ona predstavlja njegov politički stav na koji ima pravo.
„Bez dileme svaka izjava, deklaracija i rezolucija su politički akti, jer nemaju sankciju, a izjava svakog funkcionera je politički stav, čak, nije ni akt. Stoga, politički stavovi i politički akti ne podliježu ocjeni ustavnosti pred Ustavnim sudom iz navedenog razloga, dok pravni akti, koji imaju i dispoziciju i sankciju, podliježu toj ocjeni“, kaže Mitrić.
Prema njegovim riječima, ako je funkcioner povrijedio neki zakon, posebno krivični, podliježe odgovornosti pred redovnim nadležnim sudom, a ne pred Ustavnim.
„Ustavni sud nije krivični sud. Čudim se predsjednici Odbora Simonidi Kordić, koju držim za odličnu pravnicu, ali pusta politika“, kazao je Mitrić.
Prema njegovim riječima, situacija u Ustavnom sudu potpuno je neregularna i nelegitimna, jer on ne funkcioniše u punom sastavu – ima četiri od sedam sudija.
„Imaju legalnost jer imaju tu većinu od četiri člana. Na samoj ivici su legaliteta. Tri člana ne postoje, niti se mogu izabrati, niti se zna kad će se izabrati zbog ovakve konstelacije odnosa u Skupštini. Članovi Ustavnog suda moraju imati četiri glasa da bi donijeli bilo kakvu odluku o bilo kom predmetu“, pojašnjava on.
Komentarišući inicijativu SNP-a, Mitrić ističe kaže da je politički motivisana.
„Prijedlog dolazi u vrijeme kada je počelo zasijedanje Generalne Skupštine UN-a i kad se tamo skupljaju sve moguće vijesti iz svih djelova svijeta, pa i iz Crne Gore“, kazao je Mitrić.
Mitrić kaže da je procedura koja slijedi po dobijanju podrške Ustavnog odbora veoma prosta.
„Nakon što Skupština donese odluku, dostavlja je predsjedniku na izjašnjenje, a potom se upućuje Ustavnom sudu koji tumači da li je u konkretnom slučaju došlo do povrede“, zaključuje Mitrić.