U ovom momentu ne bih komentarisao prijedlog za izbor Ratka Mitrovića za ministra ekologije. Imamo svoj stav i saopštićemo ga na protestima mještana koje organizujemo jednom sedmično, rekao je Pobjedi predsjednik MZ Kraljske Bare Milovan Labović.
Stanovnici ove mjesne zajednice protestuju od maja ove godine, tražeći da se zaustavi izgradnja malih hodroelektrana Crnja Ljubištica i Crni potok. Za sve tri ove mHe vodeći i odgovorni projektant, kao i projektant idejnog rješenja i autor studije tehno-ekonomske opravdanosti izgradnje je redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu dr Ratko Mitrović, kojeg je mandatar Zdravko Krivokapić u četvrtak predložio za ministra ekologije, urbanizma i prostornog planiranja
Na ove je proteste 20. septembra ove godine došao i Dritan Abazović, predsjednik Ure i još jedan kandidat za ministra u Krivokapićevom kabinetu.
- Buduća vlast treba da raskine sve koncesione ugovore i trajno zabrani gradnju malih hidroelektrana - rekao je Abazović na skupu mještana Kraljskih Bara i dodao da je Ura pokrenula inicijativu prema Zelenima u Evropskom parlamentu da pomognu u izradi dokumenta za suzbijanje gradnje mHE, jer je to korupcija sama po sebi.
Na taj su skup došli i kolašinski predstavnici koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ i Demokratske Crne Gore, kao i predstavnici nekoliko nevladinih organizacija i ekološki aktivisti.
Međutim, nakon objave Krivokapića da za ministra ekologije, urbanizma i turizma predlaže Mitrovića, od svih NVO aktivista glasnuo se samo Aleksandar Dragićević iz Koalicije za održivi razvoj.
- Nadam se da se mandatar Krivokapić šali kad pokušava da dr Ratka Mitrovića, koji je projektovao mini hidroelektrane, postavi za ministra ekologije. Molim da se ne šalimo po ovom pitanju. Ne mogu ubice rijeka da budu ministri ekologije. Nijesmo kosti i bubrege ostavljali po crnogorskim šumama i vrletima braneći rijeke od ljudi poput njega, da bi nam sad on bio ministar. Postavite normalnu osobu koja bi slušala i razumjela i ne bi dizajnirala mHE. Apelujem da ne pravimo problem tamo gdje ga više nema, ne ponižavajte prirodu i građane, ne tjerajte nas ponovo na ulice – poručio je Dragićević na svom FB profilu.
Redakcija Pobjede nije mogla da dobije izjavu od njega, jer je na putu.
Na putu je i Nataša Kovačević, izvršna direktorica NVO Green Home, koja je našoj redakciji juče kazala da zbog toga ne može da saopšti stav o prijedlogu da Mitrović bude ministar ekologije, ali je najavila da će to uraditi u ponedjeljak.
Iz Ozona su nam kazali da im je Mitrović nepoznat.
- Nepoznat nam je iz prakse i nikada nijesmo imali saradnju. Ne samo sa njim nego ni sa drugim predloženim kandidatima za novu vladu - kazao je Pobjedi Aleksandar Perović iz Ozona.
Ni iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica još ne žele da komentarišu ovaj prijedlog.
- S obzirom da još nije zvanično ministar, Centar za zaštitu ptica neće komentarisati kandidate - kazali su Pobjedi iz ovog centra.
Mitrović je uradio studije tehničko ekonomske opravdanosti izgradnje i idejna rješenja za 20 malih hidroelektrana. Prema podacima koje je dao u svom zahtjevu da bude promaknut u redovnog profesora Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore naveo je da se radilo o mHE Kaludarska rijeka 1 i 2, Sastavci, Kutin, Breovica, Gradišnica, Jelovica, Zdravac, Buče, Murinska rijeka 1 i 2, Suvi potok, Planinski potok, Lim, Crnja, Ljubaštica, Grlja, Crni potok i Trepačka 1 i 2. I sva je originalna projektna rješenja, kako je naveo, zaštitio. Uz to, vodeći i odgovorni projektant je bio za Crnju, Crni potok, Ljubašticu i Trepačku rijeku 1 i 2, a projektant idejnog rješenja za Kaludarsku rijeku 1 i 2, Sastavke, Ljubašticu i Trepačku rijeku 1 i 2.
Lokalno stanovništvo protestovalo je zbog izgradnje 12 od ovih 20 mHE i za svaku za koju je Mitrović bio projektant. Za mHE na Kaludarskoj rijeci su tvrdili da im „ugrožava crkvu i remeti rijeku koju neće dati po cijenu života“.
- Poručujemo da niko nema pravo da ugrožava naš hram i remeti rijeku koja se zbog svoje božanstvene ljepote može nazvati svetom rijekom – naglasio je predsjednik MZ Kaludra Radovan Anđić.
Zbog gradnje Gradišnice i Trepačke rijeke 1 i 2 protestovali su stanovnici Zabrđa, Trepče, Trešnjeva i Slatine.
- Dalji opstanak ljudi, koji se sada uglavnom bave poljoprivredom i od toga izdržavaju porodice, bio bi ugrožen. Ovakav način projektovanja i izgradnje malih hidrocentrala je zabranjen u svijetu više od 30 godina – rekao je građanin Andrijevice Branko Kastratović na skupu u julu 2017. godine.
U tom su periodu protestovali i mještani Murina i uspjeli da otjeraju investitora. Zbog gradnje mHE Grlje mještani su pisali peticiju Vladi 2011. godine protiv investitora austrijske kompanije Energie Zitter Bau.
Mitrović je u kandidaturi za redovnog profesora naveo da je projekte za Trepačku rijeku 1 i 2, Crnju i Ljubašticu radio za Dekar i Dekar Hydro, čiji je vlasnik Momčilo Miranović. Mediji bliski mandataru su kao najveći problem u ovoj gradnji navodili da je Momčilo Miranović muž dr Vesne Miranović bivše direktorice Direktorata za unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i ljudske resurse. Navodi i da je Grlju radio za austrijskog investitora, a sve ostale projekte za CEC, Konsultantsko inžinjersku kompaniju. Neki od projekata za CEC su završili u rukama drugih investitora. Tako su Oleg Obradović i Ranko Radović investitori za Kaludarsku 1 i 2, Obradović je investirao i u Jelovicu, dok je Industrija Impeks, Industrija import iz treće ruke, od novskog Radiusa preuzela projekat Murinske rijeke 1 i 2, u kojem je kao ortak ostala beranska Elektrotehna.
Pošto je Mitrović svki od ovih projekata zaštitio, mogao je u svako doba da povuče saglasnost za izgradnju svake od ovih mHE. Tim prije što je pobjednička koalcija posebnu pažnju posvetila u izbornoj kampanji upravo nezadovoljstvu zbog izgradnje ovih mHE.
U Zakonu o zaštiti autorskih prava stoji u članu 18 da autor ima isključivo pravo da u pisanoj formi opozove ustupljeno imovinsko pravo na svom djelu, ako za to postoje ozbiljni razlozi i pod uslovom da sticaocu prava nadoknadi nastalu štetu. U članu 19 tog zakona se navodi da autor ima isključivo pravo da dozvoli ili zabrani iskorišćavanje svog djela ili njegovih primjeraka. Iskorišćavanje je dozvoljeno samo kad autor, pod uslovima koje on odredi, ustupi odgovarajuće autorsko imovinsko pravo, a dobija naknadu za svako njegovo korišćenje.
Kandidati
Za ministra kapitalnih investicija, novog resora koji uključuje i saobraćaj i energetiku predložen je ekonomista i broker Mladen Bojanić (58). Radio je kao ekonomista u nizu firmi (Montenegroekspres, Titeks, Industrijaimport, Montenegroberza, Nexberza, Holder broker), a onda je ušao u politiku kao poslanik Pozitivne. Oprobao se i kao predsjednički kandidat za aktuelni mandat.
Na čelu ministarstva ekonomskog razvoja mandatar vidi magistra Jakova Milatovića (34). Nakon bečelora na Ekonomskom fakultetu u Pogdorici magistrirao je ekonomiju na Oksfordu.
Radio je u Evropskoj banci za obnovu i razvoj u Londonu i Podgorici, za Dojče banku u Frankfurtu i NLB grupu u Crnoj Gori.
Za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Aleksandar Stijović. On je predsjednik Odbora direktora Instituta za šumarstvo i tehnički savjetnik u GDi GROUP LLC.
Kandidat za ministra finansija, rada i socijalnog staranja mr Milojko Spajić (32), nakon osnovne diplome na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, studije ekonometrike završava u Osaki, a magistrira u Francuskoj. Radio je u Evropi, SAD i Japanu.