Društvo

Više ne postoji nijedna političarka čijim se izgledom i privatnim životom nije bavio dio javnosti

Mizoginiji doprinose neodgovorni političari

Napadi na žene su posebne vrste i proizilaze iz patrijarhata, toksičnog maskuliniteta i mrzilačkih narativa prema ženama. Muškarci na žene u javnom životu gledaju neprijateljski, jer svjesno ili nesvjesno podrazumijevaju da one tu ne pripadaju, da su po definiciji manje vrijedne i da bi oni sami bili mnogo bolji od njih na istom mjestu - kazala je Bajrmaspahić

Mizoginiji doprinose neodgovorni političari Foto: PR Centar
PobjedaIzvor

Način na koji se komunicira u javnosti je srozan do dna, ali izgleda da ipak svakog dana može gore i otrovnije, rekla je za Pobjedu građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić, najoštrije osuđujući sve učestalije mizogine napade na žene u javnom životu Crne Gore.

Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković našla se na prije dva dana na meti primitivnih uvreda mladih funkcionera Nove srpske demokratije. Funkcioneri te partije Spasoje Tomić i Nikola Goranović na Tviteru su uputili seksističke uvrede na račun poslanice SDP-a.

Bajramspahić je osudila posljednji u nizu mizoginih napada na poslanicu SDP-a Vuksanović-Stanković, nedavni otrovni napad na potpredsjednicu Ure Jovanu Marović, takođe na društvenim mrežama, i sve ad hominem napade na sve žene u javnom životu, kako je kazala, bez obzira na političku profilaciju.

''Tome posebno doprinose neodgovorni političari čiji su govori sve više spisak uvreda i napada na ličnost nego argumentovana kritika nečijeg postupka, rada, rezultata. Oni šalju poruku da je društveno poželjno što više poniziti političkog neistomišljenika. Svojom neodgovornošću podstiču mržnju, isključivo iz političke koristi, ne obazirući se na društvene posljedice. Produbljivanje jaza između neistomišljenika je stiglo do granica ozbiljnih međusobnih netrpeljivosti. I te kako se može oštro kritikovati nečije djelo ili nedjelo, a da se ne povrijedi dostojanstvo osobe. To je demokratski minimum jer drugi ima pravo na svoje mišljenje pa makar bilo i pogrešno'' kazala je Bajramspahić.

MRZILAČKI NARATIV

Prema njenim riječima, napadi na žene su posebne vrste i proizilaze iz patrijarhata, toksičnog maskuliniteta i mrzilačkih narativa prema ženama.

''Muškarci na žene u javnom životu gledaju neprijateljski, jer svjesno ili nesvjesno podrazumijevaju da one tu ne pripadaju, da su po definiciji manje vrijedne i da bi oni sami bili mnogo bolji od njih na istom mjestu'' kazala je ona.

Govoreći o mizoginim napadima, ocjenjuje Bajramspahić, potpuno je jasno da se ne radi o izolovanim slučajevima već sistemskim pokušajima gušenja prostora za žene u javnom životu.

''Danas se već može reći da ne postoji nijedna političarka na visokoj poziciji u vlasti ili opoziciji čijim se izgledom i privatnim životom nije bavio dio javnosti u javnoj komunikaciji, i to na najprizemniji, najbrutalniji način. Komentari kojima se pokušavaju poniziti i obezvrijediti žene imaju za cilj da ih ućutkaju, dehumanizuju i vrate nazad u privatnu sferu, gdje oni misle da žene pripadaju'' ističe ona.

PREDVORJE FIZIČKOG NASILJA

Bajramspahić naglašava da je dehumanizovanje bilo koga u javnosti veoma opasno, jer kada se nekome oduzme svaka ljudska vrijednost i svede se na samo negativne karakteristike, kad ga/je vrijeđate do potiranja svake ljudskosti u njoj/njemu, stvara se prostor da taj bude i fizički napadnut.

''Verbalno zlostavljanje je uvijek predvorje fizičkog nasilja. Imate bezbroj slučajeva u kojima su hajke i tabloidna zlostavljanja pojedinca/ke, poslali poruku da je nasilje nad takvom osobom nešto što je on/ona zaslužila. Zato imamo i porast femicida jer je i u javnoj, a posebno u privatnoj sferi, normalizovano obezvrijeđivanje žena'' kazala je Bajramspahić.

Naučne studije su, kako navodi, pokazale da svakodnevni seksizam i mizoginija ostavljaju posljedice na mentalni život djevojčica, djevojaka i žena, da gomilaju stres čiji rezultat je obolijevanje i mnogo veće oklijevanje da se društveno angažuju.

''Zato je veoma važno da društvo odreaguje na svaki, ali baš svaki napad, da bismo odbranili javni prostor od toksičnih napada, ali i pravo žena da ravopravno učestvuju u javnom životu. Može se, i treba, polemisati i sa ženama, jednako oštro kao i sa muškarcima, ali o predmetnim pitanjima oko kojih postoje različita mišljenja, a ne stvarima koje nijesu relevantne za njen rad. Na kraju krajeva, takav obzir se gaji prema muškarcima u javnom životu i javnost ne pokazuje nikakvo interesovanje za supruge ministara ili supruge poslanika, koje su nam mahom i nepoznate. Patrijarhat njih štiti, dok žene na visokim funkcijama ne podnosi'' zaključila je Bajramspahić.

OMBUDSMAN ZABRINUT

I institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda osudila je diskriminatorne, seksističke i krajnje uvredljive izjave koje su upućene poslanici Draginji Vuksanović-Stanković.

''Naročito zabrinjava, ako se ispostavi tačnim, da iza ovih najprizemnijih vulgarnih objava, stoje pripadnici političkih partija, od kojih bi morali očekivati da budu promoteri demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, na nivou opštih principa'' navodi se u reagovanju Ombudsmana.

Dodaje se da su u Crnoj Gori već duže vrijeme žene na javnim funkcijama i druge čiji je angažman prepoznat u javnosti, meta brutalnih napada, najčešće u onlajn prostoru i žrtve su rodnih stereotipa, predrasuda i različitih mizoginih diskreditacija.

Zaštitnik posebno očekuje solidarnost žena iz političkog i javnog diskursa koje će na nedvosmislen način osuditi ove pojave.

''Ovakvi i slični neprihvatljivi incidenti zaslužuju i osudu najšire javnosti, bez obzira na političku i drugu pripadnost ili bilo koje lično svojstvo, jer crnogorsko društvo mora dokazati da stoji iza opredjeljenja o nultoj toleranciji svih vidova nasilja prema ženama'' zaključuje se u reagovanju.

RETROGRADNI ODNOS

Centar za građansko obrazovanje takođe je najoštrije osudio mizogine komentare funkcionera NSD-a Spasoja Tomića i Nikole Goranovića, na društvenim mrežama, kojima na najprizemniji način vrijeđaju poslanicu Draginja Vuksanović Stanković.

''Ovakav retrogradni odnos prema ženama u javnoj sferi zaslužuje nedvosmislenu osudu svih subjekata u društvu, a posebno Vlade, Skupštine i drugih institucija, kao i temeljno sagledavanje uzroka i posljedica rastućeg seksističkog i mizoginog odnosa'' navodi se u reagovanju CGO-a.

Iz te organizacije naglašavaju da je tolerisanje ovakvih i sličnih izliva seksizma i mizoginije, i to naglašeno u posljednjem periodu, prema ženama u društveno-političkoj sferi predstavlja opasnu tendenciju legitimisanja nasilja nad ženama.

Portal Analitika