Predsjednik MZ Bare Kraljske Mišo Labović prenio je zahtjeve mještana da se raskine koncesioni ugovor sa firmom „Dekar energy“ koja je dobila koncesije na vodotocima Ljubaštica, Crnja i Čestogaz.
“Mještani su odlučni da spriječe radove. Organizujemo stalne straže i nećemo dozvoliti da se radovi nastave. Takođe tražimo da se gradilišni teren vrati u prvobitno stanje. Ovo su zahtjevi 23 porodice sa 78 punoljetnih gradjana”, kazao je Labović.
Vladimir Novović izrazio je sumnju da je u ovom projektu obmanuta država, jer se razlikuju činjenice iz odobrenog elaborata i gradilišne situacije na terenu.
“Cijevi koje su transportovane na gradilištu, znatno su većih profila od onih koje su planirane elaboratom koji je odobren od strane nadležnih institucija. Na osnovu toga imamo pravo da sumnjamo da neko hoće da obmane državu. U subotu je na gradilištu bila i ministarka ekonomije Dragica Sekulić. Razgovarajući sa njom vidjeli smo i da je ona zatečena stanjem na gradilištu, a dobili smo i uvjeravanje da će radovi biti obustavljeni dok se stekne uvid u kompletnu dokumentaciju”, istakao je Novović.
Potpredsjednik kolašinske opštine Danilo Medenica, koji je na čelu Savjeta PP ,,Komovi“ potvrdio je da su Vladi uputili zahtjev da se raskine koncesioni ugovor. On je podsjetio da je Vlada već donosila takve odluke kada koncesioni ugovori nijesu poštovani.
“Ovo je zaštićeno područje, a ovo su jedini vodotoci na Komovima koji nijesu stavljeni u cijevi. Prvi ugovor sa koncesionarom potpisan je u skladu sa zakonom i procedurama, ali treba da se utvrdi što je urađeno tokom prethodnih godina”, kazao je Medenica.
Jučerašnjem protestu mještana Bara Kraljskih prisustvovao je i predsjednik Opštine Milosav Bulatović, koji je istakao da će problem rješavati maksimalno odgovorno i uz puno poštovanje zakonskih procedura.
“Činjenica da je ministarke ekonomije Dragica Sekulić obišla gradilište i upoznala se sa situacijom na terenu, potvrđuje da će se Vlada odgovorno odnositi prema zahtjevima mještana Bara Kraljskih. Oblast mini hidroelektrana je isključiva nadležnost državnih organa. Lokalna uprava u mojem mandatu nije izdala nikakav dokument koji se odnosi na izgradnju mini hidrocentrala na ovom području”, naglasio je Bulatović.
CGO: Hitno raskinuti ugovor o koncesiji
Centar za građansko obrazovanje pozvao je Vladu da preispita i raskine ugovor o koncesiji sa firmama ,,Dekar“ i ,,Dekar Energy“ i time spriječi investitora da stavi u cijevi lokalne i divlje rječice Ljubašticu, Crnju i Čestogaz radi izgradnje tri minihidroelektrane u Barama Kraljskim. Iz te NVO navode da su krajem jula podnijeli niz zahtjeva nadležnim institucijama u pravcu obustave eksploatacije ovih voda kroz planiranu izgradnju mHE.
“Na bazi jednog od tih zahtjeva, dobili smo zapisnik inspektora za vode Miloša Vujačića od 30. jula i 3. avgusta, na koji smo uputili prigovor zbog kršenja Zakona o inspekcijskom nadzoru, neutvrđenog činjeničnog stanja na licu mjesta i neobjektivnog postupanja ovog inspektora. Naime, inspektor je bio dužan da razmotri inicijativu CGO-a za pokretanje postupka inspekcijskog nadzora i o tome obavijesti CGO, što nije učinio. Inspekcijski nadzor je urađen na vodozahvatu rijeke Čestogaz, na kojem od 26. jula nema radnika ,,Dekar Energy“ zbog negodovanja mještana. No, nekim čudom izvršni direktor ,,Dekar Energy“ našao se na licu mjesta 30. jula kada je ovaj inspektor vršio inspekcijski nalaz. Činjenica da inspektor nije obavijestio CGO, kao podnosioca zahtjeva o planiranom nadzoru, niti predsjednika MZ Kraljske Bare, kako bi mještani mogli da prisustvuju i ukažu na prekršaje traženog nadzora, a da je pozvao investitora kao subjekta nadzora na lice mjesta, umanjilo je efikasnost ove kontrole čime je prekršen Zakon o inspekcijskom nadzoru”, navode u CGO.
Iz CGO smatraju da to upućuje na indicije da inspektor ima posebne relacije sa subjektom kojeg bi trebao kontrolisati, jer ga stavlja u privilegovan položaj, i to bi trebalo i njegove nadređene profesionalno da zainteresuje.
Pitaju se i kako je moguće, ako je inspekcijski nadzor zaista izvršen 30. jula, da inspektor za vode zajedno sa investitorom, nije vidio mještane kojih je bilo na desetine zbog zbora mještana koji je tada održan.