Društvo

Resor Ervina Ibrahimovića pripremio predlog izmjene Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji

MKI za, a MUP protiv ćirilice na saobraćajnim znakovima

Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) pripremilo je predlog da se Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji izmijeni tako da se dozvoli ispisivanje saobraćajnih znakova i na ćiriličnom pismu. 

MKI za, a MUP protiv ćirilice na saobraćajnim znakovima Foto: Instagram
Portal AnalitikaIzvor

Ovaj predlog podržao je Ombudsman dok mu se usprotivilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, tvrdeći da će narušiti bezbjednost saobraćaja jer će doći do zbunjivanja vozača. 

S druge strane, predlogom MKI nezadovoljan je i Srpski nacionalni savjeta (SNS) Crne Gore iz razloga što je u njemu navedeno da saobraćajni znaci budu ispisani prvo latinicom, zatim ćirilicom.

„Na osnovu pritužbe Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, zbog diskriminacije i kršenja ravnopravnosti upotrebe ćiriličnog pisma, u slučajevima obilježavanja toponima, uzimajući u obzir preporuku Zaštitnika koja je sadržana u dopisu 528/22 od 28. 12. 2022. godine, Ministarstvo kapitalnih investicija u cilju očuvanja ćiriličnog pisma, kao jednog od dva ravnopravna pisma, pristupilo je izmjenama Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji, kako bi se stvorili uslovi da se nazivi na saobraćajnim znakovima, osim na latiničnom pismu, ispisuju i na ćirilici“, navodi se u odgovoru resora Ervina Ibrahimovića Srpskom nacionalnom savjetu Crne Gore.

MKI dalje navodi u dopisu, da uvažavajući preporuke Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore insistira da se, pored ostalih, član 13 Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji mijenja na način da se: „nazivi mjesta i drugi geografski nazivi na saobraćajnim znakovima ispisuju latiničnim i ćiriličnim pismom na način da se prvo ispisuje natpis latinicom, a zatim ćirilicom na istom znaku.“

„U navodnoj raspravi o ovom pitanju Ministarstvo unutrašnjih poslova iznosi stav (01/3-04023-30096 od 6. juna o.g.) u kome obavještava MKI da nijesu saglasni sa predlogom ispisivanja toponima na saobraćajnim znakovima, pored latiničnog pisma i ćiriličnim pismom, navodno iz razloga „zbunjivanja vozača“ što bi se krajnje loše odrazilo na bezbijednost u saobraćaju“, naveli su iz SNS. 

Ipak, dodaju oni, nakon pribavljanja pozitivnog mišljenja od strane Sekretarijata za zakonodavstvo za putnu infrastrukturu Ministarstva kapitalnih investicija, isti pripremilo, radi nastavka procedure u Službenom listu Crne Gore.

„Kroz višegodišnje insistiranje da se, u skladu sa Ustavom Crne Gore, postigne ravnopravnost upotrebe ćiriličnog i latiničnog pisma, SNS iskazuje nezadovoljstvo predloženim rješenjem koje nije u skladu sa članom 13 stav 2 Ustava Crne Gore, gdje se precizno navodi da su ćirilično, a zatim i latinično pismo ravnopravni. Iz tog razloga neprihvatljiv je stav MKI koji je predložen kao rješenje u nekom budućem pravilniku, da se nazivi toponima najprije ispisuju latinicom a zatim ćirilicom na istom znaku. SNS poziva državne institucije Crne Gore da do promjene Ustava striktno poštuju njegove odredbe i da u najkraćem roku ispoštuju preporuke Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, čime bi se izbjegli nepotrebni sporovi u obezbjeđivanju identitetskih prava srpskog naroda u Crnoj Gori“, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika