Abiznis

MMF će tražiti smanjenje plata i penzija!

Izvor

To bi mogao biti jedan od uslova sklapanja aranžmana iz predstrožnosti sa ovom finansijskom institucijom.

Iz Ministarstva finansija je kazano Portalu Analitika da se takav predlog i ranije nagovještavao tokom posjeta misije MMF-a.

- U ranijim razgovorima, nagovješteno da bi zaključivanje ovakvih aranžmana bilo uslovljeno povećanjem poreskih stopa (PDV) i smanjivanjem nekih kategorija, kao što su penzije i plate u javnom sektoru, kazano je iz Ministarstva finansija.

Misija MMF-a, koju će predvoditi Gervin Bel, boraviće u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori u periodu od 23. februara do 6. marta 2012. godine.

Glavne teme razgovora biće makroekonomska i fiskalna situacija u Crnoj Gori, bankarska problematika, državni depoziti, pripremljenost za krizu, izvršenje i planiranje budžeta, srednjeročne projekcije budžeta, makroekonomski razvoj, fiskalna pravila i stanje duga, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva finansija.

Ovakav zahtjev Crnoj Gori nije ništa novo. MMF je slične zahtjeve uputio Grčkoj, Sloveniji i Srbiji zbog velikog deficita budžeta tih država.

Deficit budžeta Crne Gore na kraju 2011.godine iznosio je čak 143 miliona eura ili 4,37 odsto procijenjenog BDP-a, uzrokovan prije svega manjim prihodima od planiranih. Poređenja radi, deficit budžeta za 2010. godinu je bio oko 84,5 miliona eura. Prosječna plata u Crnoj Gori je 484 eura, a prosječna penzija 279 eura.

Iz Ministarstva finansija je kazano da Vlada još nije odlučila da li će koristiti kredite predostrožnosti.

-Tokom predstojeće posjete misije MMF-a, razgovaraćemo sa njihovim predstavnicima o opštoj ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori i projekcijama za naredni period, nakon čega ćemo biti u prilici da saopštimo da li će biti pokrenuta konkretna inicijativa u pravcu korišćenja neke od kreditnih linija predostrožnosti. Kada je riječ o aranžmanu sa MMF-om, napominjemo da ova institucija nema praksu finansiranja zemalja radi pokrića deficita, već to radi u izuzetnim sitacijama, kada zemlje nemaju pristup tržištima.

U svakom slučaju, više informacija imaćemo nakon predstojeće posjete misije MMF-a, tokom koje ćemo razgovarati sa njihovim predstavnicima o opštoj ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori i projekcijama za naredni period, zaključuju u Ministarstvu finansija.

Portal Analitika