Belka je kazao da je “upadljivo u Evropi, to što je svaka zemlja imala različit put tokom globalne krize”.
„Koliko su teško zemalje pogođene opadanjem trgovine i kolanja kapitala bilo je određeno otvorenošću ekonomije i kvalitetom politika i institucija, više nego geografskom podjelom Istok-Zapad”, tvrdi on.
Te će različite polazišne tačke takođe uticati da oporavak ide različitim brzinama, rekao je poljski ekonomista Belka, u intervjuu za MMF-ov Survey online, prenosi business.hr.
Na pitanje kakva će biti 2010. godina za Evropu, Belka je kazao da je kriza koja je pogodila Evropu krajem 2008. bila bez presedana, te da 2010. neće biti nimalo slična 2009.
"Sada smo na sredini oporavka ali on nije jako snažan, iako je jasno da se situacija popravlja . Godinom 2010. dominiraće izazov postizanja ravnoteže između nastavka podrške privredi i postupnog ukidanja nekonvencionalanih mjera, posebno financijskih i monetarnih", rekao je Belka.
Bankarski sektor u Evropi još nije u dobrom stanju kao što bismo to željeli, rekao je Belka, ističući da su problemi koncentrisani u ograničenom broju institucija, tako da se kreatori politike trebaju koncentrisati na njih.
"Nacionalne vlasti trebaju da osiguraju da banke povećaju kapital kako bi se mogle nositi s budućim gubicima od kredita, te biti u položaju produbiti kredite. Od slabih banaka treba tražiti da prikupljaju kapital i sprovedu restrukturiranje", rekao je Belka.
Za tržište rada, čelnik evropskog odjela MMF-a je kazao kako očekuje da će se početi popravljati krajem 2010. i početkom 2011., ali tek nakon oporavka poslovnih aktivnosti.
Istakao je nejednako stanje sa nezaposlenošću u najrazvijenijim zemljama Evrope, gdje je ona neznatno povećana s krizom, u odnosu na zemlje poput Španije, Irske i brojnih novih evropskih privreda, gdje je nezaposlenost oštro narasla.