Domaćin je Kamerun, igraće se na šest stadiona u pet gradova, a nastupiće 24 selekcije, koje će u prvoj fazi biti podijeljene u šest grupa.
Prvobitno je šampionat bio zakazan za ovo doba prošle godine, ali je odložen usljed koronavirusa. Turnir će trajati gotovo mjesec, a finale je na programu šestog februara na novom Olembe stadionu u Jaundeu, koji prima 60 hiljada gledalaca.
Naslov prvaka braniće Alžir, no ovog će puta imati izuzetno jaku konkurenciju. Mnoge selekcije dolaze sa niz zvijezda u svojim redovima, a dosta toga zavisiće i od rasporeda osmine finala.
Favoriti i autsajderi samo na papiru
Djeluje kako odavno krug favorita nije bio toliko širok kao ovog puta. Teško je reći da li na papiru najviše šansi imaju Senegal, Alžir, Egipat, Obala Slonovače, Nigerija ili Kamerun. Ne treba unaprijed otpisivati ni Maroko, Ganu i Tunis.
Sa druge strane, neke ekipe prvenstveno će na Kupu nacija sticati iskustvo. Najprije se to odnosi na Komorska Ostrva i Gambiju, čiji će fudbaleri prvi put nastupiti na šampionatu. No, krugu autsajdera, bez sumnje, pripadaju i Sijera Leone, Sudan, Mauritanija, Malavi, Etiopija i Gvineja Bisao.
No, ako su na nekom turniru čuda zaista moguća – to je onda upravo Kup nacija. Uz taktiziranje i relativno mali broj golova, u grupnoj fazi baš ništa nije isključeno.
Od superzvijezda do anonimusa
O kvalitetu takmičenja možda će najbolje reći neke od zvijezda koje će nastupiti u Kamerunu. Sadio Mane predvodiće Senegal, Frenk Kesi Obalu Slonovače, a Čupo Moting selekciju domaćina.
I sjevernoafričke reprezentacije stižu sa mnogo asova – Rijad Mahrez nosiće kapitensku traku u redovima aktuelnog vlasnika trofeja, naravno najzvučnije ime u egipatskoj reprezentaciji biće Mohamed Salah, a u marokanskoj Ašraf Hakimi.
Za Pjera Emerika Obamejanga biće ovo peti nastup u dresu Gabona na Kupu nacija, dok će napad Gane još jednom predvoditi Andre i Džordan Aju. Uobičajeno, više zvijezda je i u timu Nigerije – predvode ih Ihenačo, Ivobi i Ndidi.
Za razliku od njih, biće i reprezentacija sastavljenih od igrača koji su potpuno anonimni evropskom auditorijumu, a ilustrativan je primjer Etiopija, koja dolazi sa 23 igrača iz domaćeg šampionata, dok preostala dvojica igraju u Egiptu i Alžiru.
Na početku ‘okršaj’ Halilhodžića i Rajevca
Treba naglasiti i da će dvije reprezentacije voditi selektori sa našeg podneblja.
Vahid Halilhodžić, koji je napravio odličan rezultat sa Alžirom na SP 2014, ovog puta na Kup nacija stiže kao selektor Maroka. On je na klupi‘lavova Atlasa’ od 2019. i ima sjajan učinak – na dosadašnje 24 utakmice upisao je 17 pobjeda, uz svega jedan poraz.
Srpski stručnjak Milovan Rajevac u septembru prošle godine vratio se na mjesto uspjeha. Sa Ganom je 2010. umalo završio u polufinalu Mundijala, a čini se da bi ‘crne zvijezde’ mogle napraviti zapažen rezultat.
Upravo drugog dana takmičenja gledaćemo sudar ekipa koje predvode Halilhodžić i Rajevac.
Veliki derbiji već u grupnoj fazi
Utisak je kako je najozbiljnija konkurencija u grupi “C”, dok nas u takmičenju po grupama čeka i nekoliko velikih okršaja. Već je pomenut duel Maroko – Gana (10. januar), a dan kasnije slijedi i meč Nigerija – Egipat. U završnom kolu, 20. januara, snage će odmjeriti Alžir i Obala Slonovače.
U nastavku slijedi sastav grupa na ovogodišnjem Kupu nacija.
Grupa “A”: Kamerun, Burkina Faso, Zelenortska Ostrva, Etiopija.
Grupa “B”: Senegal, Zimbabve, Gvineja, Malavi.
Grupa “C”: Maroko, Gana, Gabon, Komorska Ostrva.
Grupa “D”: Egipat, Nigerija, Sudan, Gvineja Bisao.
Grupa “E”: Alžir, Obala Slonovače, Sijera Leone, Ekvatorijalna Gvineja.
Grupa “F”: Tunis, Mali, Gambija, Mauritanija.