Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zaposleni ukazuju na mobing u Opštoj bolnici Nikšić; Čanović: Napad prijavljen policiji, očekujem pokretanje prekršajnog postupka

Uputila apel Ministarstvu zdravlja da se pozabavi problemima u toj zdravstvenoj ustanovi

Zaposleni ukazuju na mobing u Opštoj bolnici Nikšić; Čanović: Napad prijavljen policiji, očekujem pokretanje prekršajnog postupka

Sagovornica Analitike podvlači da gotovo 90 posto zaposlenih u nikšićkoj bolnici trpi mobing, ali o tome, kako ističe, ne smiju govoriti javno, zbog straha za egzistenciju. Nju je, kaže, u krugu bolnice napao muž glavne sestre bolnice i verbalno vrijeđao

Zaposleni ukazuju na mobing u Opštoj bolnici Nikšić; Čanović: Napad prijavljen policiji, očekujem pokretanje prekršajnog postupka Foto: Bolnica Nikšić
Autor
NKAutor
Portal AnalitikaIzvor

Specijalista zdravstvene njege, Nataša Čanović skrenula je pažnju crnogorske javnosti objavom na Faceboku u kojoj je otvoreno pisala o mobingu sa kojim se suočavaju zaposleni u Opštoj bolnici Nikšić, tenapadu kojem je bila izložena prije dva dana.

Čanović za Portal Analitika kaže da ju je dok je napuštala radno mjesto u krugu bolnice napao suprug glavne sestre, koji je takođe zdravstveni radnik, nazivajući je pogrdnim imenima. Slučaj je prijavila nikšićkoj policiji i očekuje pokretanje prekršajnog postupka.

Mobing počeo dolaskom novog menadžmenta 

Čanović objašnjava da u nikšićkoj bolnici radi već tri godine, a prethodno je bila zaposlena u Kliničkom centru Crne Gore.

“Mislila sam da je to dobar izbor i bio je tada. Zaista je to bila dobra odluka i lijep osjećaj. Dva sata koja sam ranije provodila putujući, provodila sam sa mojom djecom”, pojašnjava Čanović.

Međutim, kako dodaje, nakon dolaska novog menadžmenta počela je da se suočava sa nasiljem imobingom, najprije premještajima s jednog na drugo odjeljenje, na svakih pola godine, bez obrazloženja.

natasa-canovic

“Mobingovanje i premještanje sa jednog radnog mjesta na drugo je postala svakodnevica. Što se mene tiče, bila sam raspoređena na psihijatriji i radila nimalo lak posao, ali sam ga radila sa zadovoljstvom. Zatim me je glavna sestra poslije noćne smjene pozvala telefonom i rekla “od sjutra si na novom radnom mjestu u hitnoj internoj”. Prelazim u hitnu internu, radim tu mjesec dana, onda me premještaju na interno odjeljenje.Odatle na interno B, pa u hitnu i sve tako redom. Na kraju, poslije godinu dana premještena sam u operacionu salu”, kaže sagovornica Analitike.

Ističe da je nakon posljednjeg premještaja pokušala da zakaže sastanak sa direktoricom OB Nikšić kako bi dobila objašnjenje koje je izostalo.

“Obratila sam se zbog ovog problema Ministarstvu zdravlja, ali odgovor do danas nijesam dobila”, naglašava Čanović.

Zaposleni ćute iz straha 

Čanović podvlači da gotovo 90 posto zaposlenih u nikšićkoj bolnici trpi mobing, ali o tome, kaže, ne smiju govoriti javno, zbog straha za vlastitu egzistenciju, jer je taj posao mnogima jedini izvor prihoda.

Ovakav odnos prema zaposlenima, kako dodaje, proističe iz nepoštovanja koje uprava iskazuje prema radnicima, koristeći moć koju im obezbjeđuje trenutni položaj.

“Najčešći oblik mobinga je premještanje sa jednog radnog mjesta na drugo na svakih pola godine. Dodatno, stimulacija podobnih koji su miljenici menadžmenta, nemogućnost edukacije, nemogućnost da javno izrazimo nezadovoljstvo”, naglašava sagovornica Analitike.

Ističe da se konstantan mobing odražava na rad sa pacijentima, jer usljed prevelikog stresa i straha od sankcija medicinski radnici nijesu u mogućnosti da građanima Nikšića pruže adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

Prema njenim riječima, umjesto razumijevanja od strane uprave, dobijaju prijetnje, a izostao je i odgovor Ministarstva zdravlja, koje su više puta informisali o brojnim problemima u OB Nikšić.

Čanović ukazuje da je jedan od ključnih problema loša sistematizacija kojom se omogućava zapošljavanje podobnih i poslušnih kadrova, umjesto onih sa višom stručnom spremom.

“Jedan od mnogih problema je taj što koleginice kao i ja imaju završen Fakultet zdravstvene njege, ali nam nije napravljena sistematizacija, nego su nam glavne sestre u bolnici sa srednjom školom”, podvlači Čanović.

Mobing prerastao u nasilje 

Čanović navodi da ju je u ponedjeljak napao suprug glavne sestre, koji je takođe zdravstveni radnik, zaposlen u Domu zdravlja.

“Presedan je bio što me je u ponedjeljak u krugu bolnice kada sam krenula kući napao muž glavne sestre bolnice R.G. i verbalno vrijeđao, prijeteći mi podignutim kažiprstom. Nazvao me je pogrdnim imenima i rekao da će mi zagorčati život. Ja sam slučaj prijavila nikšićkoj policiji i zatražila njihovu zaštitu. Takođe sam tražila da se pokrene prekršajni postupak i vjerujem da će nikšićka policija postupiti u skladu sa svojim nadležnostima”, pojašnjava ona.

Kaže da sa predstavnicima uprave povodom ovog slučaja nije razgovarala, zbog odsustva direktorice.

S druge strane, direktorica Dušanka Milatović-Perović za Televiziju E negirala je navode Čanović poručujući da zaposleni u ustanovi na čijem je čelu nemaju razloga za nezadovoljstvo.

Kako kaže, riječ je o nekoliko radnika koji su navikli da se, tvrdi direktorica, bave svim i svačim samo ne onim što im je u opisu radnog mjesta. Direktorica tvrdi da je bilo više propusta u radu Čanović te da je bio ugrožen život pacijenta. Ona navodi da sestri Čanović nijesu dali otkaz, već kako tvrdi, novu šansu. Rekla je i da će komplet osoblje dijalize napisati peticiju protiv sestre Čanović jer je radila sve kako ne treba.

Čanović pak naglašava da su tvrdnje direktorice da će koleginice sa dijalize protiv nje pokrenuti peticiju neistinite, napominjući da one tako nešto nikada nijesu izjavile, te demantuje njene navode.

“Pitam se, dokle ovako. Dokle ćemo odlaziti na posao i raditi plašeći se za vlastitu sigurnost na javnom mjestu. Pored mobinga koji trpimo na poslu imamo strah I da uđemo u krug bolnice, jer nikad ne znamo kada nas neko može napasti I prijetiti nam”, ističe naša sagovornica.

Apel institucijama 

Čanović upućuje apel Ministarstvu zdravlja da se kao nadležan resor pozabavi problemima zaposlenih u OB Nikšić, pružajući im adekvatnu pomoć i zaštitu.

“Danas se to desilo meni, sjutra može nekom drugom od zaposlenih. Pozivam Ministarstvo zdravlja i molim ih da nam pomognu. OB Nikšić je sa aktuelnim rukovodstvom dotakla dno”, poručuje Čanović.

Ukazuje i da u takvom haosu i rasulu nije moguće adekvatno zbrinuti pacijente.

Čanović kolegama poručuje da ukoliko se nađu u sličnoj situaciji slučaj odmah prijave policiji, kao i da javno govore o svim problemima kojima su izloženi.

“Pravo je nikšićke i crnogorske javnosti da znaju u kakvoj atmosferi rade zaposleni u OB Nikšić koji vode brigu o zdravlju Nikšićanki i Nikšićana i svih ljudi koji u našoj zdravstvenoj ustanovi zatraže pomoć”, zaključuje Čanović.

Portal Analitika