Cilj UPCG je bio da učesnike seminara upozna sa zakonodavnim okvirom, karakteristikama, problemima i implikacijama koje mobing izaziva, kao i značajem i mogućnostima postupka mirnog rješavanja radnih sporova nastalih usljed mobinga na radnom mjestu.
Na taj način, UPCG cijeni da će, kroz informisanje i edukaciju, pomoći u procesu prevencije mobinga kao nepoželjne pojave čije se posljedice negativno odražavaju na psihofizičko zdravlje, radnu sredinu i socijalno okruženje pojedinca, poslovanje preduzeća, te ukupnu zajednicu.
Predavači na seminaru bili su pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Vesna Simović, pravni savjetnik UPCG Branislav Begović, specijalista kliničke psihologije Nevenka Pavličić i savjetnik u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova Nataša Ivanović.
Uz predstavnike Ministarstva održivog razvoja i turizma, učesnici seminara bili su predstavnici kompanija – članova UPCG: Crnogorski Telekom, Societe Generale Montenegro, Pošta Crne Gore, Montenegro Stars Hotels Group, Željeznička infrastruktura Crne Gore, Elektroprivreda Crne Gore, M:tel, Jadransko brodogradilište Bijela, Luka Bar, Atlas Life, Finance Plus Consalting, Kopring, Uranak II.
Na skupu je objašnjeno da mobing predstavlja psihološki teror u poslovnom životu koji uzrokuje neprijateljsko i neetičko komuniciranje. Međutim, navedeno ne znači da svaki stres na poslu predstavlja mobing i zato je učesnicima seminara data preporuka da, u cilju njegovog pravilnog identifikovanja, u svakom konkretnom slučaju pažljivo uzmu u obzir „radnu anamnezu“.
Mobing je u Crnoj Gori normiran Zakonom o zabrani zlostavljanja na radu koji je stupio na snagu nedavno - 16. juna 2012.godine. Zakon predviđa i kaznene mjere koje se za pravno lice kreću u rasponu od 500 eura do 10.000 eura, za odgovorno lice kod poslodavca od 100 eura do 1.500 eura, a za preduzetnika od 500 eura do 3.000 eura.
Navodeći da je mobing kompleksna, široko rasprostranjena i narastajuća pojava, predavači su učesnicima seminara objasnili da mobing počinje strahom mobera, a traje i održava se zbog straha žrtve i ostalih zaposlenih. Bez obzira da li se radi o horizontalnom (kolega maltretira kolegu) ili verikalnom mobingu (nadređeni maltretira podređenog, i obratno), u svakoj situaciji se prepoznaju tri uloge: mober, žrtva i grupa za podršku.
Seminar je realizovan u okviru projekta „ Povećanje svijesti o unapređenju zdravlja i zaštite na radu među poslodavcima i zaposlenima - IOSHA 2“ koji je finansijski podržan od strane Evropske Komisije, a čiji je UPCG partner u Crnoj Gori.