Abiznis

Iščekivanje decembarskih sjednica

Moguć pad eura, cijena nafte nastavlja rast

Ovosedmični sastanak Federalnih rezervi mogao bi dati vjetar u leđa američkoj valuti, pa je i jutros na početku trgovanja tražnja za njom bila izražena. Takođe, već nakon otvaranja tržišta rano jutros došlo je do povećanja cijena nafte, koja nastavlja uzlazni trend iz prošle sedmice.

Moguć pad eura, cijena nafte nastavlja rast Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Cijene nafte su jutros prilikom otvaranja tržišta nastavile rast nakon što se tražnja među investitorima poboljšala paralelno sa padom tenzija izazvanih neizvjesnošću od mogućih posljedica omicron soja na globalnu ekonomiju nakon što je procijenjeno da će on najvjerovatnije imati ograničen uticaj na globalnu tražnju za gorivom.

Fjučersi na Brent porasli su jutros 94 centa, odnosno 1,3%, na 76,09 dolara po barelu, nakon rasta od 1% zabilježen tokom trgovanja u petak.

Barel američke West Texas Intermediate (WTI) nafte ojačao je jutros 1,05 dolara, odnosno 1,5%, na 72,72 dolara, nakon povećanja od 1% tokom trgovanja u petak.

Obje vrijednosti su tokom protekle sedmice zabilježile rast od oko 8%, što je njihov prvi sedmični porast u sedam sedmica. Ovim je nadoknađeno više od polovine gubitaka koji su uslijedili otkako je informacija o omikronu prvi put objavljena 25. Novembra.

Sastanak grupe OPEC+

Ulagači se sada fokusiraju na naredni potez Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznica, grupe poznate kao OPEC+ i njihov naredni sastanak zakazan za 4. januar. 

OPEC+ je početkom decembra odlučio da se pridržava svoje postojeće politike mjesečnog povećanja proizvodnje nafte.

Svjetski mediji prenijeli su juče izjavu iračkog ministra za naftu koji je rekao da očekuje da OPEC na svom sljedećem sastanku zadrži dosadašnju politiku postepenog mjesečnog povećanja snabdijevanja za 400.000 barela dnevno.

Na tržištu nije bilo značajnije reakcije na najavu američkog Ministarstva energetike prošlog petka da će prodati 18 miliona barela sirove nafte iz svojih strateških rezervi nafte 17. decembra, kao dio prethodnog plana da pokuša da smanji cijene goriva.

Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, juče je objavila prognozu rasta BDP-a od 2,9 odsto u ovoj godini, praćenu rastom od 7,4 odsto u 2022, prenio je Reuters pozivajući se na zvanični dokument te zemlje.

Iako se iz dokumenta ne vidi koju cijenu nafte su saudijske vlasti koristile za projekciju budžeta za 2022. prema navedenim iznosima postoiji mogućnost da su projekcije rađene uz cijenu od 50-55 dolara za barel.

Dolar i politika Feda

Dolar je jutros na početku trgovanja zabilježio rast uoči najavljenih sastanaka vodećih centralnih banaka, uključujući i Federalne rezerve, za koje se očekuje da će pokrenuti tržišta valuta i pomoći dolaru, iako zabrinutost zbog koronavirusa i dalje postoji u određenoj mjeri, posebno na pojedinim tržištima, poput britanskog.

Funta je zabilježila pad 0,16% na 1,3257 dolara nakon što je britanski premijer Boris Džonson u nedjelju rekao da se Britanija suočava sa „plimskim talasom“ omikron soja i da dvije doze vakcine neće biti dovoljne da ga suzbiju.

Euro je oslabio 0,17% na 1,1292 dolara, dok je dolar ojačao 0,1% u odnosu na jen na 113,5.

Dinamika trgovanja je jutros, međutim, bila smanjena u poređenju sa poslednjim dvjema sedmicama kada su informacije o novom soju koronavirusa izazvale oštre promjene u kursevima valuta.

Ulagači su u početku pohrlili ka „sigurnim likama“, dok su ocjene da nema razloga za toliku zabrinutost dovele do preokreta tokom protekle sedmice.

Sastanci centralnih banaka

Najznačajniji zakazani događaji za tržišta valuta ove sedmice su sastanci vodećih šest centralnih banaka G10 i nekoliko centralnih banaka zemalja u razvoju. Pred njima je izazov da uspostave balans između neizvjesnosti izazvane mikronom i povišenog nivoa inflacije.

Najvažniji događaj u ovoj sedmici je dvodnevni sastanak Federalnih rezervi koji se završava u srijedu.

Investitori sada očekuju da će iz Feda biti poslat signal za brže smanjenje programa otkupa obveznica, a samim tim i raniji početak povećanja kamatnih stopa. 

Okoliko se ova očekivanja ostvare to će ojačati dolar, posebno u odnosu na valute čije će cijentralne banke neće tako brzo pooštravati monetarnu politiku.

Ovosedmični sastanak svakako bi mogao da se pokaže kao katalizator za pad eura na 1,1 dolar, dok bi japanski jen mogao da klizne na 115 dolara.

I Evropska centralna banka i Banka Japana će ove sedmice revidirati monetarne politike, a to će uraditi i centračne banke Norveške i Švajcarske, kao i Banka Engleske.

Bitcoinom se jutros nastavlja trgovina po cijeni ispod 50.000 dolara, nakon jutrošnjeg pada od 0,84 odsto na 48.900 dolara. 

Portal Analitika