Društvo

Reakcija na partijski program: Povodom krivične prijave Demokrata protiv novinarke Tamare Nikčević, Ambasada SAD pozvala na oprez u takvim pravnim postupcima

Moguć realan zastrašujući efekat na novinare

Traženje pravne zaštite u vezi sa pitanjima slobode govora vrlo je teško i složeno pitanje i treba mu pristupiti s velikim oprezom kako se ne bi gušila sloboda govora, temeljna demokratska vrijednost. Ambasada SAD poziva sve aktere širom političkog spektra da se fokusiraju na unapređenje neophodnih reformi, posebno u oblastima vladavine prava, organizovanog kriminala i slobode medija

Ambasada SAD Foto: Pobjeda
Ambasada SAD
PobjedaIzvor

Iako od novinara treba zahtijevati da se pridržavaju visokih standarda profesionalnosti i odgovornosti, njih istovremeno treba posmatrati kao dio zaštićene grupe profesionalaca, s obzirom na vitalno važnu prirodu njihovog posla, saopšteno je Pobjedi iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici, u odgovoru na pitanje da li presedan, u kojem je politička partija, prvi put u Crnoj Gori, stala iza krivične prijave protiv nekog člana medijske zajednice, u konkretnom slučaju Tamare Nikčević, može ugroziti poziciju novinara i da li to znači da se posredno insistira na uvođenju „verbalnog delikta“.

– Imajući to u vidu, pravni postupci pokrenuti protiv novinara mogu imati vrlo realan zastrašujući efekat na mogućnost novinara da obavljaju svoje dužnosti, pa bi takvim akcijama trebalo pristupati sa izuzetnim oprezom – poručeno je iz Ambasade SAD.

Demokratska Crna Gora je u utorak veče saopštila da je Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici podnijela krivičnu prijavu protiv novinarke Radio-Televizije Crne Gore Tamare Nikčević.

Demokrate navode da su prijavu podnijeli zato što je Nikčević kao službeno lice, urednica emisije „Teleskopija“, u pripremi snimanja emisije, u razgovoru sa gostom Miodragom Živkovićem, u studiju RTCG, nakon provjere signala pred kamerama, kako tvrde, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja, u jasnoj namjeri da im nanese štetu, iznijela niz uvreda na njihov račun.

Sloboda izražavanja

Na pitanje Pobjede kako gledaju na činjenicu da jedna politička partija krivično tereti novinarku i to za zloupotrebu službenog položaja, iako je riječ o privatnim stavovima koji nijesu izrečeni u programu, iz Ambasade SAD nam je saopšteno da iako nijesu u poziciji da razmotre sve pravne aspekte ovog slučaja, Sjedinjene Države snažno cijene slobodu izražavanja, čak i kad izraženi stavovi nijesu opšteprihvaćeni.

– Traženje pravne zaštite u vezi sa pitanjima slobode govora vrlo je teško i složeno pitanje i treba mu pristupiti s velikim oprezom kako se ne bi gušila sloboda govora, temeljna demokratska vrijednost. Ambasada poziva sve aktere širom političkog spektra da se fokusiraju na unapređenje neophodnih reformi, posebno u oblastima vladavine prava, organizovanog kriminala i slobode medija. Rezultati i stvarne i trajne reforme u tim oblastima će podstaći napredak Crne Gore na putu ka članstvu u EU i pomoći stvaranju svjetlije budućnosti za sve građane Crne Gore – navodi se u odgovorima.

Nadrealni događaj

Šef Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović kazao je za naš list da je zaista teško razumjeti šta Demokrate rade ovih dana, te da je događaj toliko nadrealan da je teško povjerovati da se to danas dešava u Crnoj Gori.

– Prisluškivati i tajno snimati privatne razgovore građana, a potom podnositi nekakve krivične prijave na osnovu ovih nelegalnih aktivnosti više liči na crnogorsku lošu kopiju Kovačevićevog ,,Balkanskog špijuna“ i neka davna vremena. Prosto je nevjerovatno da se jedna partija na vlasti, u zemlji koja je daleko odmakla u pregovorima o članstvu u EU, ovakvim stvarima bavi u 21. vijeku. Ovdje je neko ozbiljno pobrkao vijek u kome živi i idelogiju koju sprovodi – ocjenjuje Vujović.

Pričati da neko nije poštovao profesionalne i etičke standarde novinarske profesije u jednom privatnom razgovoru, prema riječima Vujovića, ilustracija je nepoznavanja elementarnih stvari o pravu na privatnost građana i o pravu na slobodu izražavanja.

- Da ne pominjemo da se profesionalni i etički standardi odnose na medijske sadržaje, a ne na privatne razgovore. Izreći mnoštvo prijetnji i uvreda na račun RTCG, Tamare Nikčević i Modraga Živkovića zato što se nekom nije svidjelo što neko privatno misli i govori na njegov račun je izraz zabrinjavajućeg stepena netolerancije i opasnih namjera koje mogu da imaju ozbiljne posljedice - kaže Vujović.

Navodi da je Demokratska Crna Gora partija na vlasti u Crnoj Gori, a odnos koji pokazuje prema slobodi izražavanja i slobodi medija u posljednje vrijeme, kao i prema drugim pravima građana, je razlog za ozbiljnu zabrinutost svih.

– Međunarodna zajednica bi morala da povede računa o posljednjim događajima i odnosom koji neke partije na vlasti imaju prema medijima. Ako ove partije demonstriraju ovoliku količinu neznanja kada su u pitanju neke osnovne evropske vrijednosti i ako se sa ovolikim stepenom arogancije i netrpeljivosti odnose prema medijima čiji im se stavovi ne sviđaju, onda teško možemo govoriti u skorijoj budućnosti o bilo kakvoj evropskoj perspektivi Crne Gore - zaključio je Vujović.

Kreiranje atmosfere linča

Novinarka i saradnica Televizije Crne Gore Tamara Nikčević je, nakon što je Demokratska Crna Gora podnijela krivičnu prijavu protiv nje, kazala da ne želi da komentariše mizerije i besprizorne šešeljevske prijetnje i napade na nju, Javni servis i ostale slobodne novinare.

Nikčević je u izjavi za portal Pobjeda kazala da Demokrate ovakvim postupcima otvaraju vrata atmosferi linča novinara i medija i podsjetila na najnoviji primjer prijetnje smrću novinaru i kolumnisti iz Banjaluke Draganu Bursaću.

- Najbolji komentar atmosfere koju crnogorska verzija mladošešeljevaca stvara u Crnoj Gori su prijetnje smrću upućene novinaru Draganu Bursaću i portalu Antena M. Oni otvaraju vrata ovakvoj atmosferi linča novinara i medija, a njihovi sparing partneri su, nažalost, ambasade zapadnih zemalja koje svojim ćutanjem dodatno toj grupi daju za pravo da rade to što rade po Crnoj Gori - rekla nam je Nikčević.

Ona je podsjetila da su ambasade na isti način ćutale kada je, kako je rekla, linčovan najbolji sportski novinar u regionu Nebojša Šofranac.

Nikčević je u popodnevnim satima na Tviteru napisala da su joj predstavnici jedne zapadne ambasade ponudili da napusti Crnu Goru na nekoliko sedmica i bude gost njihove Vlade, što je ona odbila.

– Upravo završila razgovor sa predstavnicima jedne zapadne ambasade. Kao novinarki kojoj prijeti i koju linčuje Aleksa Bečić, ponuđeno mi je da na nekoliko sedmica ili mjeseci napustim CG i budem gost njihove Vlade. Odbila sam ljubaznu ponudu, imam posla – napisala je Nikčević.

Nikčević je ranije najavila krivičnu prijavu protiv predsjednika Skupštine Alekse Bečića, medijskog koncerna „Vijesti“ i NN lica zbog neovlašćenog snimanja i distribuiranja neformalnog i privatnog razgovora sa političarom Miodragom Živkovićem.

Pokretanje krivičnog postupka protiv Demokrata najavio je i menadžment RTCG-a koji je poručio da će laži i video trake dostaviti na relevantne adrese.

Bursać: Država hitno da zaštiti Nikčević

Kolumnista Antene M, banjalučki novinar Dragan Bursać, koji je juče i sam bio izložen prijetnji po život, kazao je Pobjedi da povodom slučaja Tamare Nikčević država treba hitno da reaguje i da je zaštiti.

– Da nije tragično, bilo bi komično. Neko krši zakon i ilegalno vas prisluškuje i to koriste kao navodni dokazni materijal, a onda, kao da nije dosta, prijete da ima još takvih stvari. Država, sudstvo, policija i tužilaštvo treba pod hitno da reaguju, uhapse i oduzmu sav materijal kojima se krši privatnost i Tamare i drugih ljudi – poručio je Bursać.

Kaže da je Nikčević žrtva, a da su je oni koji su je tajno snimali pretvorili u krivca.

– Još joj prijete tužbama. Kad ste u toj situaciji i kad znate kako Tamara radi i čime se bavi, a kakve prijetnje dobija i tužbe, onda je sve ovo samo tragično, ali ne i komično- zaključio je Bursać.

Krivična prijava protiv Demokrata

Protiv odgovornih lica iz Demokratske Crne Gore i drugih NN lica, zbog krivičnog djela Neovlašćeno prisluškivanje i snimanje iz člana 173 Krivičnog zakonika Crne Gore, Građanska inicijativa „21. maj“ podnijela je juče krivičnu prijavu, saopšteno je iz te organizacije.

Prijava je podnijeta zbog događaja koji se desio u prostorijama RTCG i objavljivanja snimka i transkripta razgovora između Miodraga Živkovića, predsjednika Savjeta GI „21. maj“ i Tamare Nikčević, autorke emisije „Teleskopija“.

– U prijavi se, između ostalog, izražava zabrinutost zbog činjenice da se u prostorijama nacionalnog javnog servisa neovlašćeno prisluškuju i snimaju privatni razgovori, čime se opravdano stvara nesigurnost i bojazan kod građana i građanki, kao potencijalnih žrtvi ovakvih i sličnih nezakonitih snimanja i prisluškivanja, ukoliko nijesu „po mjeri“ Demokrata – navodi se u saopštenju.

Takođe, podnosioci prijave izražavaju zabrinutost i povodom iskazivanja odlučnosti političke partije parlamentarne većine da ponavlja krivično djelo u namjeri diskreditacije navedenih lica. S tim u vezi, vjeruju da će nadležni državni organi preduzeti sve potrebne radnje i mjere u cilju identifikovanja i procesuiranja izvršilaca krivičnog djela.

Portal Analitika