Abiznis

Moisejev: Od ponedjeljka moguće gašenje ćelija

Izvor

On je kazao da glinice i goriva za proizvodnju na lageru KAP-a trenutno ima za nepuna tri dana, a sa količinama koje su u tranzitu sirovina će biti dovoljno do narednog utorka.

»Kako ne bi došlo do havarijskih oštećenja u Elektrolizi i u elektroenergetskom sistemu, uzrokovanih nedostatkom sirovina, primorani smo da u ponedjeljak planski ugasimo 12 ćelija, u utorak 15, a do kraja naredne sedmice i kompletnu seriju A«, objasnio je Moisejev u saopštenju, koje prenosi MINA-BUSINESS.

Radnici Prerade deset dana protestuju ispred glavne kapije fabrike, tražeći od ruskog menadžementa isplatu zaostalih dugovanja. Oni su u srijedu odbili ponudu menadžmenta fabrike da u zamjenu za avgustovsku platu i prelazak u novu cjelinu prekinu štrajk.

Nakon neuspjelih sastanaka sa menadžmentom, radnici su jutros ponovo blokirali izvoz aluminijuma.

Moisejev je saopštio da će uporedo sa gašenjem ćelija, zaposleni u fabrici biti angažovani na prikupljanju sekundarne glinice, za koju se procjenjuje da je u kanalima oko ćelija ima oko 400 tona. Na taj način prikupljena glinica i planski isključena serija A, omogućila bi drugoj seriji još četiri dana rada.

»Uradili smo sve što je bilo u našoj moći da angažujemo zaposlene u Preradi. U tom smislu, ponuđen im je veći koeficijent i plata, ali su oni svaki naš predlog kategorički odbili i ostali uporni u zahtjevima koje u ovom momentu nijesmo u mogućnosti da ispunimo«, kazao je Moisejev.

Takođe, blokada odvoza aluminijuma predstavlja svojevrsnu sabotažu fabrike i zaposlenih, tim prije što dovodi do poremećaja u proizvodnji. Svako odstupanje tehnološkog procesa od propisanog ujedno znači i izlaganje riziku zaposlenih u proizvodnim cjelinama, a posebno zaposlenih u Elektrolizi.

Glavni poslovođa serije A Elektrolize, Zoran Knežević, je u ime zaposlenih iz tog pogona apelovao na nadležne državne institucije da najhitnije reaguju i obezbijede nesmetan izvoz metala i uvoz sirovina.

»Situacija u proizvodnji se pogoršava praktično iz sata u sat. Ukoliko se blokada pod hitno ne ukloni, postoji realna opasnost od gašenja ćelija, a samim tim bi i zaposleni u Elektrolizi ostali bez radnih mjesta«, naveo je Knežević, koji već 28 godina radi u KAP-u.

Zaposleni u Elektrolizi, koji, prema njegovim riječima, zarađuju "hljeb sa devet kora", sada su prinuđeni da zbog blokade fabrike kapije ulažu dodatan napor po veoma visokim temperaturama vadeći sekundarnu glinicu iz kanala.

»Prosto je neshvatljivo da tako mala grupa ljudi dovede u pitanje našu i egzistenciju naše djece«, kazao je Knežević.

Radnici Prerade ranije su poručili da će se preseliti ispred vrata crnogorske Vlade, ako izvršna vlast želi da radnike silom rastjera ispred kapija fabrike.

Zaposlenima u Preradi se duguje 12 zarada, zimnice za posljednje četiri godine, jubilarne nagrade tri godine, kao i regres za 2010. godinu.

Radnicima nijesu uplaćene ni sindikalne članarine, doprinosi za rekreaciju invalida od novembra 2008, za stambeni fond od 2005, niti su im povećane zarade po sudskim presudama od početka 2007. godine.

Portal Analitika