Na privrednom summitu BRICS-a, koji će se održati u avgustu, učestvovaće predstavnici zemalja članica ove grupacije, odnosno Južnoafričke Republike, Rusije, Kine, Indije i Brazila. No, od marta za ruskim je predsjednikom raspisana međunarodna potjernica, a Južnoafrička Republika potpada pod nadležnost ICC-a (Međunarodni krivični sud), piše Klix.ba.
Južnoafrička vlada sada raspravlja s Rusima o mogućnostima izbjegavanja sukoba sa zapadnom međunarodnom zajednicom zbog Putinovog nadolazećeg posjetom.
Ranije je premijer provincije Western Cape Alana Windea kritikovao vladajuću stranka Afričkog nacionalnog kongresa (ANC) jer su pozvala Putina uprkos presudi ICC-a. Dodao je da će narediti lokalnoj policiji da privede ruskog čelnika po dolasku.
Neimenovani zvaničnik rekao je za južnoafrički Sunday Times da Južna Afrika, kao potpisnica Rimskog statuta, ne može dopustiti da Putin "uđe u zemlju i ne bude uhapšen". Stoga predlaže da se ruski diktator na sastanak uključi putem videolinka.
U predsjedničkom uredu posljednjih dana vlada haos i zbrkana komunikacija. U utorak, 25. aprila, predsjednik Cyril Ramaphosa objavio je da je vlada odlučila povući zemlju iz Međunarodnog kaznenog suda (ICC) i stoga neće potpasti pod njegovu nadležnost. Dan kasnije, predsjedničin ured se ispravio, demantirajući prethodnu tvrdnju, rekavši da je bila "lažna primjedba na konferenciji za novinare".
Međunarodni kazneni sud u Haagu izdao je 18. marta ove godine nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina. Povod je optužba za ratni zločin nezakonite deportacije ukrajinske djece, piše Klix.ba.