Društvo

MONSTAT: Podaci iz Biračkog spiska i Popisa neuporedivi

Izvor


Pravni osnov i kriterijumi za evidenciju građana prema biračkom spisaku i pravni osnov i statistički kriterijum za određivanje broja stanovnika prema popisu, su potpuno različiti, a time i neuporedivi. Kriterijumi za određivanje broja punoljetnih lica prema biračkom spisku jesu: državljanstvo, punoljetstvo i najmanje dvije godine prebivališta u Crnoj Gori. Prema navedenim kriterijumima Crna Gora ima 506 212 punoljetna lica koja imaju biračko pravo (u trenutku popisa), kazao je Popović na konferenciji za novinare.



On je naglasio da statistički kriterijumi za određivanje broja punoljetnih građana jesu punoljetstvo i uobičajeno mjesto boravka i namjera ili plan boravka u Crnoj Gori shodno međunarodnoj statističkoj regulativi. Prema navedenim kriterijumima Crna Gora ima 474 655 punoljetna lica sa uobičajenim mjestom boravka u Crnoj Gori (na dan 31.mart 2011.godine).



"Zbog različitih kriterijuma, kao i različitih definicija prebivališta i uobičajenog mjesta boravka, pojam punoljetni građanin prema biračkom spisku ili pojam stalni punoljetni građanin prema popisu nijesu uporedivi. Shodno statističkim kriterijumima, mnogi državljani Crne Gore (a koji mogu ili imaju biračko pravo) ne čine stalno stanovništvo prema popisu iz razloga što njihovo uobičajeno mjesto boravka u kritičnom trenutku popisa (31.mart 2011. godine) nije bila Crna Gora, što jeste glavni izvor razlika između broja punoljetnih građana prema biračkom spisku i prema popisu", kazao je Popović.



On je istakao da "kao jedan od primjera navedenih razlika, može poslužiti tretman studenata Crne Gore koji studiraju van Crne Gore. Kako je studentima uobičajeno mjesto boravka u trenutku popisa bilo van Crne Gore, iako su ih popisali članovi njihovog domaćinstva, oni ne čine broj punoljetnih stanovnika Crne Gore prema popisu, dok sa druge strane čine broj punoljetnih građana prema biračkom spisku. Takođe, u stanovništvo Crne Gore prema popisu ne čine ni mnogobrojni državljani Crne Gore koji duže od godine žive u inostranstvu, dok sa druge strane oni mogu da čine broj punoljetnih građana prema biračkom spisku. Ili, stanovništvo Crne Gore prema popisu ne čine državljani koji žive u inostranstvu kraće od godine, ali su članovi njihove porodice u trenutku popisa iskazali namjeru ili plan da će oni boraviti van Crne Gore duže od godinu dana, dok sa druge strane ta lica mogu da čine broj punoljetnih građana prema biračkom spisku".



Takođe, u Popisu nije postojalo pitanje o biračkom pravu ispitanika, a podaci o godinama starosti koje jedan dio javnosti koristi kao mjeru biračkog prava, jesu potrebni, ali ne i dovoljni podaci da bi se izveo zaključak o broju stanovnika koji imaju biračko pravo. Da MONSTAT nije popisom prikupljao podatke o biračkom pravu, mogu provjeriti svi građani koji su zadržali drugi primjerak popisnice koji je ostavljen u njihovim domaćinstvima nakon popisivanja. Stoga, MONSTAT tačnim podatkom o broju punoljetnih građana koji imaju biračko pravo na osnovu popisa ne raspolaže.



U MONSTATU ističu da pored metodoloških razlika, važna razlika između biračkog spiska i popisa, jeste u tome što je birački spisak administrativna evidencija na osnovu koje se ostvaruje pojedinačno biračko pravo, a popis statistička akcija na osnovu koje se ne može i zakonom je zabranjeno ostvarivanje bilo kog pojedinačnog prava.



Popis je statistička akcija, a broj stalnog stanovništva određen je na osnovu statističke metodološke definicije „uobičajenog mjesta boravka“, koja je utvrđena u međunarodnom kontekstu sa ciljem da se stanovništvo veže za državu u kojoj najviše provodi vremena, bez obzira na status njegovog državljanstva i prava koji ima u datoj državi, kako bi se izbjeglo duplo popisivanje lica u zemllji porijekla i zemlji u kojoj najviše provodio vremena u godini popisa.



Popović je kazao da u tabeli objavljenoj u Vijestima podaci MONSTAT-a nisu precizno navedeni.



"Navodeno je da su „prema podacima Monstata u 2011. godini u Crnoj Gori bile 2.153 osobe koje su rođene 1930. godine, dok u biračkom spisku ima 280 više osoba tog godišta.“ Prema podacima MONSTAT-a u vrijeme Popisa (sa stanjem na 31.03.2012.godine) 2 153 lica su imala navršenih 81 godinu starosti. Ta lica su rođena 1929. ili 1930.godine. Od ukupnog broja stanovnika Crne Gore, 620 029, njih 2650 je rođeno 1930.godine, a 2 018 je rođeno 1929.godine, dok se u datoj tabeli stoji 1930. godište".



Stoga se može zaključiti da broj punoljetnih stanovnika neuporediv sa brojem lica upisanih u biračke spiskove, posebno imajući na umu da metodologija popisa ni u kom slučaju nije predviđala kontrolu ličnih dokumenata. Stoga, određivanje tačnosti i kvaliteta podataka o broju punoljetnih građana Crne Gore u biračkom spisku, a na osnovu zvanične statistike popisa, nije vjerodostojno i može dovesti do pogrešnih zaključaka, naveo je Popović.

Portal Analitika