Ljiljana Rakočević, sekretarica Sekretarijata za planiranje prostora, ističe da je veoma važno napomenuti da je Program privremenih objekata na teritoriji Kolašina donijet u skladu sa zakonskom procedurom, da je u toku postupka izrade sprovedena javna rasprava i da je isti usvojen u Skupštini opštine Kolašin krajem 2019. godine(“Sl.listCG”-o.p. 54/19).
“Prije njegovog donošenja nadležno ministarstvo izdalo je saglasnost, kao i organi državne uprave nadležni za zaštitu kulturnih dobara i životne sredine. Dakle, Sekretarijat za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj, kao nadležan za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova zapostavljanje dječjeg igrališta, iste je mogao da izda samo za lokaciju koja je planirana Programom, a to je lokacija na katastarskoj parceli broj 504/1 KO Kolašin upisana u list nepokretnosti broj 589 Državna svojina opština Kolašin)”, kazala je ona.
Rakočević navodi da jeto jedina lokacija za dječje igralište koja je planirana važećim Programom i da bi postavljanje nabilo kojoj drugoj lokaciji bilo bespravno.
“Takode, važno je naglasiti da je Sekretarijat, prije izrade Programa privremenih objekata na teritoriji opštine, od Uprave za zaštitu kulturnih dobara pribavio podatke o granicama nepokretnih kulturnih dobara i granicama njihove zaštićene okoline, te da u dostavljenim podacima, spomenik Veljku Vlahoviću (koji se nalazi na Trgu Vukmana Kruščića) nije prepoznatkao kulturno dobro. Zbog čega ovaj spomenik nije upisan u registar nepokretnih kulturnih dobara pitanje je za one koji su bili nadležni za ovo pitanje u vrijeme postavljanja spomenika”, kazala je Rakočević.
Zašto nema projekta?
Sa druge strane, Jeknić smatra da se očigledno izbjegava odgovor na glavno pitanje ko je odredio da se od pomenutih 400m2 namijenjenih za igralište odabere baš ovih 100 m2, na osnovu kog plana, ko je prostorni planer i na osnovu kojih je smjernica donio tu odluku.
“Kako je izvođač radova znao da baš na tom mjestu, a ne nakom drugom ukloni kocku i krene sa izlivanjem betonsko-armirane ploče. Da li za određivanje tačne lokacije treba projekat, elaborat ili je dovoljno da se i to radi na osnovu tehničke dokumentacije koja je ‘univerzalna’, a koju dostavlja naručiocu proizvođač mobilijara. Kako to nije nadležnost glavnog gradskog arhitekte”, pitao je Jeknić.
Za njega je sporno i to ko je i na osnovu kog projekta odredio da baš to igralište odgovara Trgu Vukmana Kruščića.
“Kako to da je za privremeni objekat, kafansku baštu sa par stolova i stolica i tri suncobrana potreban projekat, a ako je preko 30 kvadrata i revidovani projekat? Ko u oba slučaja vodi računao prostoru, valjda glavni gradski arhitekta. Ako nije njegova nadležnost čija je”, kazao je on.
U istom dokumentu, kako Jeknić objašnjava, navodi se pod tačkom 10: “U oblikovanju privremenih objekata poštovati vrijednosti prostora tako da objekti gabaritom, visinom itd. čine skladnu cjelinu sa izgrađenim prostorom. Privremene objekte koji spadaju u urbani mobilijar definisati na osnovu proučenih elemenata tradicionalne gradnje i primijenjenih materijala“.
Jeknić je podsjetio da je vlasnik lokala “My Way” 2020. godine imao namjeru i ideju da napomenutoj lokaciji za dječje igralište od 400 kvadrata o svom trošku postavi montažno-demontažne objekte kako bi oživio prostor ispred lokala, ali je njegova inicijativa odbijena uz obrazloženje da bi postavljanje tog tipa mobilijara ružilo pomenuti prostor, iako je planirani mobilijar trebalo da stoji od juna do oktobra.
“Kako je došlo do naglepromjene u mišljenju nadležnih službi? Obratio sam se opštinskim službama zahtjevom (na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama), da dobijem na uvid tu tehničku dokumentaciju i projekat, ali još nijesam dobio odgovor. Posjetio sam i zvanični sajt Opštine Kolašin, čisto da vidim da li su objavili tendersku dokumentaciju o kupovini pomenutog igrališta za 10.000 eura, planska dokumenta, ali nijesam uspio da pronađem tražene informacije”, kazao je Jeknić.
Kome se žuri da otvara igralište, a samo što nas snijeg nije zatrpao
Jeknić podsjeća da su amandmanski na ovo pitanje reagovali odbornici Demokrata tražeći da se, u sa radnji sa Sekretarijatom za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj nade adekvatan prostor, opremi pripadajućim mobilijarom za djecu: klackalice, tobogan, Ijuljaške i vrteške, kao i parkovskim mobilijarom klupama i korpama za otpatke. Amandman su usvojili svi odbornici i postao je sastavni dio bužeta.
“Ovaj amandman je usvojen jednoglasno, svi su Kolašinci pozitivno reagovali na ovu inicijativu i dali punu podršku za izgradnju dječjeg igrališta. Naravno da niko nije protiv postavljanja dječjeg igrališta, ali je lokacija nesretno izabrana. Ostaje i pitanje što je preša da se privremeno, ako je privremeno, dječje igralište postavi u oktobru, a samo što nas snijeg nije zatrpao “, poručuje je Jeknić.
Prema njegovim riječima, bilo bi bolje i praktičnije da se renovira već postojeće dječje igralište koje je izgrađeno u vrijeme predsjednika Darka Brajuškovića, a stoji devastirano, neosvijetljeno i zapušteno.
“Zašto su sadašnji opšinski projektanti zaobišli ovu lokaciju, koja se uklapa i u zahtjeve podnosioca amandmana. Građani su, većina sa kojom sam kontaktirao, za staru lokaciju i renoviranje postojećeg igrališta. No o svemu ovome ipak će zadnju riječ dati državni nadležni organi”, ističe Jeknić.