Putem SOS linije za prijavu vršnjačkog nasilja, od početka školske godine evidentirano je šest prijava za koje su pokrenute procedure u skladu sa zakonom i pravilnicima, ali Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nema podatke o broju slučajeva u kojima je reagovao asistent za sprečavanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u školama.
Kako je Portalu Analitika rečeno iz tog resora, evidenciju o slučajevima nasilja i vandalizama asistenti dostavljaju Timu za prevenciju i sprečavanje nasilja i vandalizma u školama.
“Riječ je o pilot projektu koji je u toku. Nakon njegovog završetka, uradiće se analiza i odrediti dalji koraci”, kažu u Ministarstvu.
Asistenti i asistentkinje za sprečavanje nasilja i vandalizma su, kako dodaju,raspoređeni u škole kako bi pružili potrebnu podršku i osigurali uspješno sprovođenje aktivnosti na terenu.
“U skladu sa ovim pilot progmom asistent/kinja se obavezuje da postupa po instrukcijama Tima za prevenciju i sprečavanje nasilja i vandalizma u školama, da o događaju odmah obavijesti odjeljenjskog starješinu, psihološko – pedagošku službui direktora/cu, te da popuni formular za praćenje pojave nasilja i vandalizma u školama”, pojašnjeno nam je iz nadležnog resora.
Takođe, rečeno nam je da je projektom predviđeno da asistenti obavještavaju odjeljenjskog starješinu, PP službu i direktora/icu i u slučaju sumnje da se priprema ili vrši neki oblik nasilja ili se ugrožava bezbjednost učenika, kao i u slučaju sumnje da je ugrožena školska imovina.
“Na sastanku koji je održan sa predstavnicima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, asistenti su iskazali zainteresovanost i spremnost za rad, te istakli podršku i izazove na koje nailaze u obavljanju ovog odgovornog zadatka. Zajednički je ocijenjeno da cilj programa nije samo sprečavanje nasilja, već i unapređenje kvaliteta cjelokupnog obrazovnog ambijenta”, saopšteno nam je iz Ministarstva.