Društvo

MSS: Tokom izborne kampanje mediji nijesu izvještavali profesionalno

Izvor

- Medijski Savjet se u prethodnom izvještaju bavio prvim djelom kampanje, tako da za prvu polovinu oktobra i završetak medijske kampanje možemo samo da ponovimo da su se mediji ponašali izrazito neobjektivno i pristrasno i da je uvredljiv govor obilježio ovu izbornu kampanju u medijima, poručili na današnjoj press konferenciji članovi Medijskog savjeta: Gordana Borović, Miodrag Bubreško i koordinator monitoring tima Ranko Vujović.

Koliko daleko se išlo sa uvredljivim govorom, kako kažu iz MSS-a, pokazuje podatak da ni poznata umjetnica Marina Abramović nije pošteđena medijskog gnijeva i linča, a da su strasti u medijskoj zajednici uzavrele „svjedoči i to što se i ovaj put nije poštovala izborna šutnja, koja je i po zakonu obavezujuća za medije“.

- MSS naglašava da je tokom predizborne kampanje bila izražena snažna politička polarizovanost medija, pogotovo štampanih, te da su bili isključivo pozicionirani, favorizijući opozicione ili strukture na vlasti, poručili su iz Medijskog savjeta za samoregulaciju.

Manje žalbi: Iako je MSS u prethodnom periodu primio manje žalbi nego inače, prigovora je bilo sa više strana.

1212mss2Medijski Savjet za samoregulaciju je dobio prigovor iz kabineta predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore zbog neobjavljivanja demantija na tekst objavljen u dnevnom listu Dan 20. oktobra pod naslovom „Kad država plaća, luksuz ne fali“.

U tekstu se tvrdilo da je predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica "od donacije norveške vlade u iznosu od 35,2 hiljade eura, prošle godine, u Rokšpedu, kupila sebi vozilo vrijedno 26,45 hiljada eura i da je auto kupila po sistemu „staro za novo”.

Reagovanje je Danu, kako je navedeno, dostavljeno, a ispravka je objavljena tek pošto je predsjednica Vrhovnog suda poslala žalbu MSS-u i glavnom uredniku „Dan“-a, ali samo djelimično i ne onako kako Kodeks i Zakon o medijima propisuju.

Stoga, MSS podsjeća da je jedno od osnovnih pravila Novinarskog kodeksa da medij koji je „objavio pogrešan izvještaj i time ugrozio reputaciju neke osobe ili institucije, mora, u najkraćem roku, objaviti ispravku, odgovor i izvinjenje, te da ono mora biti plasirano da odgovara plasmanu izvještaja na koji se donosi“.

Takođe, i Zakon o medijima u članu 28 glasi da se ispravka ili odgovor moraju objaviti bez izmjena i dopuna, na istoj strani štampe.

MSS je dobio i žalbu Demokratske partije socijalista zbog niza tekstova i televizijskih priloga objavljivanih tokom predizborne kampanje u dnevnim listovima „Vijesti“ i „Dan“, nedjeljniku „Monitor“ i na Televiziji „Vijesti".

MSS je razmotrio žalbu i napominje da kada je riječ o nedozvoljenoj vlasničkoj koncentraciji i objavljivanju jednog istog teksta u više različitih medija, a svih u djelimičnom vlasništvu autora teksta, da djelokrug njegovog rada nije sankcionisanje vlasničkog monopola u medijima.

Takođe, neki od navedenih primjera koje je MSS-u poslao DPS obuhvaćeni su prethodnim izvještajem za period avgust – septembar.

1212mss3Medijski savjet za samoregulaciju podsjeća i da je i tekst iz „Dana“ od 19. septembra sa nadnaslovom „MANS otkrio teške zloupotrebe u biračkom spisku uoči izbora 14. oktobra“, i naslovom „Na dva mjesta glasa 290 birača“, u kojem je protivno zakonu i kodeksu objavljen spisak lica sa imenom, adresom i JMBG, bio predmet prethodnog izvještaja.

Kršenje predizborne tišine: U žalbi DPS-a stoji i da je Televizija „Vijesti“ u prilogu emitovanom u glavnoj informativnoj emisiji „Vijesti u pola 7“ u subotu, 13. oktobra 2012. godine, omogućila političku promociju kandidatu za poslanika Demokratskog fronta, Nebojši Medojeviću u vrijeme predizborne šutnje, a dnevni listovi „Dan“ i „Vijesti“ su u svojim tekstovima od 13. i 14. oktobra omogućili političku promociju Janka Vučinića i Milana Kneževića, takođe u periodu zabrane političke propagande.

Isti dnevni listovi su na dan izbora na najgrublji način prekršili predizbornu tišinu, naslovima i tekstovima: „Dobili otkaz jer su odbili da obuku partijsku majicu“ i „Dobili otkaz jer nisu htjeli da na poslu nose majice sa zaokruženim brojem 11“, ocjena je MSS-a.

MSS je napravio uvid u pomenutu emisije i novinske tekstove i konstatovao da je prema Zakonu o izboru odbornika i poslanika, zabranjena politička propaganda u medijima, na javnim skupovima, kao i objavljivanje istraživanja javnog mnjenja odnosano procjena izbornih rezultata u vrijeme predizborne šutnje.

Neprofesionalan odnos online medija: Medijski savjet za samoregulaciju je ponovo primjetio neprofesionalan odnos i rad posmatranih online medija.

- Ponovo je u tome prednjačio portal Vijesti - koji je u znatno većem broju i češće objavljivao komentare uvredljivog sadržaja i govora mržnje i sa znatno manje pažnje vodio računa o tome da takvog jezika bude manje nego u ranijem periodima, istakli su iz MSS-a.

Zbog lošeg i nepravovremenog administriranja i necenzurisanja komentara čitalaca na veći broj tekstova na tom portalu i u posmatranom periodu, ponovo je bilo zloupotrebe slobode izražavanja: psovki, ličnih uvreda, neprimjerenih kvalifikacija, neprovjerenih informacija, kao i otvorenog govora mržnje.

- MSS-u ne preostaje ništa drugo već da ponovo preporuči da se pažljivije administriraju komentari čitalaca kako bi zloupotreba svedena na najmanju moguću mjeru, zaključuju iz ovog medijskog tijela.

1212mss4
Portal Analitika