Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • MSUCG prodaje kuhinjsku opremu koja nikada nije stavljena u funkciju: Hrana neće zamirisati u kompleksu Dvorca Petrovića

Procijenjena vrijednost opreme je 9.280 eura

MSUCG prodaje kuhinjsku opremu koja nikada nije stavljena u funkciju: Hrana neće zamirisati u kompleksu Dvorca Petrovića

Iako je ideja nekadašnje uprave Centra savremene umjetnosti Crne Gore bila da se u okviru galerije ,,Klub“ otvori kafe-restoran, do realizacije nikada nije došlo zbog, kako je rečeno, nedobijanja dozvole za rad

MSUCG prodaje kuhinjsku opremu koja nikada nije stavljena u funkciju: Hrana neće zamirisati u kompleksu Dvorca Petrovića Foto: Pobjeda/Mara Babović
PobjedaIzvor

Muzej savremene umjetnosti Crne Gore prodaće kuhinjsku opremu (16 elemenata), koju je 2014. godine preko Direkcije za javne radove nabavio Centar savremene umjetnosti (CSUCG). Kuhinjski elementi nikada nijesu stavljeni u funkciju, za potrebe kafe-restorana, a Muzej, kao novoosnovana ustanova iznikla iz CSUCG, ne planira da obavlja ugostiteljsku djelatnost. Procijenjena vrijednost opreme je 9.280 eura.

Muzej je dostavio Ministarstvu kulture i medija Inicijativu za pokretanje postupka prodaje, koja je prošle nedjelje usvojena na sjednici Vlade. Potom će uslijediti raspisivanje javnog poziva za prikupljanje ponuda. MSUCG je angažovao ovlašćenog procijenjivača mašina i oprema i on je dostavio izvještaj sa ukupnim iznosom od 9.280 eura. Tako je rukoper sa miješajućom slavinom procijenjen na 180 eura, rashladni pult na 870 eura, radni sto od inoxa na 400 eura, mašinu za pranje posuđa na 1.100 eura, zamrzivač na 220 eura, mesoreznicu na 300 eura... Najskuplji su električni šporet (1.180 eura), dvoetažna pica peć (1.100 eura) i rashladni pica pult (1.660 eura).

Iako je ideja nekadašnje uprave Centra savremene umjetnosti Crne Gore bila da se u okviru galerije ,,Klub“ otvori kafe-restoran, do realizacije nikada nije došlo zbog, kako nam je rečeno, nedobijanja dozvole za rad.

Kako su nam kazali iz MSUCG, kuhinja je do sada korišćena za potrebe organizacije događaja, a shodno strategijskim planovima ove ustanove, prostor u kom se trenutno nalazi biće preuređen u depo.

PROCJENA

Na više pitanja koja smo uputili MSUCG dobili smo jedan prilično kratak odgovor. Iz MSUCG su podsjetili da Muzej kao institucija postoji od marta 2023. godine, te da su ,,pitanja koja se odnose na namjeru kupovine i namjenu kafe-objekta i kuhinje pitanja koja se tiču prethodnih administracija koje su upravljale tadašnjim Centrom savremene umjetnosti Crne Gore“. Zaboravila je, očigledno, sadašnja uprava Muzeja da u administraciji ove ustanove sjede i nekadašnji službenici administracije CSUCG, koji su vrlo dobro upućeni u kupovinu kuhinje.

Nabavka kuhinje, kako su saopštili, realizovana je od strane Direkcije javnih radova iz sredstava Kapitalnog budžeta, a ne iz tekućeg budžeta Centra savremene umjetnosti Crne Gore.

"Takođe, sredstva koja će se prihodovati prodajom kuhinje ići će direktno u budžet Crne Gore, kao prihod od prodaje državne imovine", rekli su iz MSUCG.

Pobjeda je kontaktirala i bivšu upravu, tačnije, direktora Centra savremene umjetnosti Crne Gore Nenada Šoškića tokom čijeg mandata je i kupljena kuhinja. On nam je pojasnio da su tada imali ideju da u okviru galerije ,,Klub“ otvore kafe-restoran. Prema njegovim riječima, tadašnje Ministarstvo održivog razvoja i turizma odlučivalo je o tome da li institucija kulture može da se bavi ugostiteljskom djelatnošću.

"Mi kao JU CSUCG, pod pokriviteljstvom tadašnjeg Ministarstva kulture, nijesmo mogli da otvorimo takav sadržaj. U Statutu CSUCG nije bila mogućnost da se bavimo ugostiteljskom djelatnošću i onda smo uputili inicijativu Ministarstvu održivog razvoja i tuzima. Nama je rečeno da u zakonu, ne sjećam se sada tačno kojem, ne postoji opcija da institucija kulture može da se bavi ugostiteljskom djelatnošću", rekao je on.

Dodao je da u bilo kojoj umjetničkoj instituciji u svijetu, postoji restoran i to je „sastavni sadržaj koji dobijate prilikom posjete muzeju.“

"Mi smo tražili izmjenu zakona, a oni su nam kazali da mi ne možemo da otvorimo kafe-restoran, ali možemo prostor da damo nekom pod zakup. Ja nijesam htio to da radim. Zašto? Kada vi to nekome date pod zakup onda on sam diktira šta će da radi, kakvu će muziku da pušta, da pravi kafanu. Mi nijesmo htjeli kafanu, nego jedno fino i urbano mjesto gdje vi kada dođete da pogledate izložbu možete da sjednete, uradite nešto na laptopu i na miru doručkujete. Međutim, taj zakon nijesmo mogli da promijenimo tri godine i to je ostala nerealizovana stvar", istakao je Šoškić.

NADALI SE

Medijska arhiva pokazuje da je Šoškić u intervjuu Portalu Analitika 2014. godine govorio o radovima koje je sprovodila Direkcija za javne radove – rekonstrukciji prizemlja i potkrovlja Dvorca Petrovića i takozvane botaničke bašte, gdje je nekada bio depo. Tada je kazao da u botaničkoj bašti ,,rade jedan mali kafe-restoran i galeriju“. Šoškić je potvrdio da je kuhinja, po projektu Direkcije za javne radove, bila postavljena u galeriji „Klub“.

"Ona je bila spremna, ali je mi nikada nijesmo stavili u funkciju zbog toga što nijesmo dobili dozvolu", ponovio je Šoškić.

Na naše pitanje zašto je kuhinja kupljena iako se u samom startu nije precizno znalo da li će u okviru galerije moći da radi kafe-restoran, Šoškić je odgovorio da mu je bilo nezamislivo da ne može da profunkcioniše nešto što postoji u cijelom svijetu, nešto što je pozitivna praksa.

"Da ne bi gubili vrijeme, dok se renovira prostor, računali smo da ćemo papirološki riješiti stvari, da možemo to da otvorimo. Obratili smo se Ministarstvu održivog ravoja i turizma, ali do promjene zakona nije došlo", kazao je Šoškić.

Zakon ustanovama iz kulture 2018. dozvolio ugostiteljsku djelatnost

Problemima oko otvaranja kuhinje u Centru savremene umjetnosti bavio se, u decembru 2018. godine, dnevni list Vijesti, navodeći da su od Uprave za zaštitu kulturnih dobara dobili potvrdu da CSUCG nikada nijesu izdali odobrenje za preuređenje prostora unutar kompleksa Dvorca Petrovića, koji je kao kulturno dobro pod zaštitom države. Takođe, iz Ministarstva kulture i medija im je potvrđeno da je izmjenama Zakona o turizmu i ugostiteljstvu iz 2018. predviđeno da se ugostiteljskom djelatnošću, pored ostalih, mogu baviti i ustanove iz oblasti pozorišne, muzejske i galerijske djelatnosti „za potrebe svojih posjetilaca u svojim objektima“.

Međutim, Šoškić ipak za Pobjedu tvrdi da, dok je on bio u CSUCG (septembar 2021) nikakve promjene Zakona nije bilo. Uvidom u Zakon o turizmu i ugostiteljstvu iz 2018, u članu 66, ipak se navodi da je ugostiteljska djelatnost dozvoljena i muzejskim i galerijskim ustanovama.

Portal Analitika