Abiznis

Mudis: Hrvatska pristupa EU sa pogoršanom ekonomskom situacijom

Izvor

Mudis je zadržao negativnu prognozu za važeći rejting Hrvatske Baa3, ocjenjujući da se dominantni hrvatski ekonomski model dosada u velikoj mjeri oslanjao na ličnu potrošnju i na građevinski sektor, podstaknut spoljnim kreditiranjem, ali on je u međuvremenu potrošen.

- Izgledi za domaću potražnju slabi su, a ekonomija ima teškoća s preorjentacijom na izvozni sektor, upozorava Mudis u posebnom izvještaju o stanju u Hrvatskoj na pragu Evropske unije, prenose hrvatski mediji.

Situaciju dodatno otežava i izazovno vanjsko okruženje. Nije riješen ni problem uskih grla koja koče ulaganja i izvozom predvođen rast i to uprkos nedavnoj vidljivoj promjeni vladine politike.

"Nastojanja vlade da sprovede reforme koje bi podržale unutrašnju devalvaciju i oslobodile hrvatski potencijal za rast dosad su bila nedovoljna", kažu Mudisovi analitičari.

Potrebne su, kako dodaju, dodatne reforme, posebno u segmentu poslovnog okruženja, uloge i efikasnosti javnog sektora i nefleksibilnih odredbi kojima se reguliše tržište rada.

Stanje u ekonomiji i finansijama Hrvatske na pragu ulaska u EU lošije je nego što je bilo u zemljama koje su tome bloku pristupile 2004. i 2007. godine, a vjerovatno će se i dodatno pogoršati naredne godine, smatraju u Mudisu.

- S obzirom na to da nijesu sprovedene reforme koje bi podstakle rast niti su poboljšani institucionalni kapaciteti za povlačenje novca iz fondova EU, Hrvatska vjerovatno neće u potpunosti ostvariti prednosti koje obično donosi članstvo u EU, upozorava Mudis.

Zato će, kako dodaje, kratkoročne prednosti koje se obično povezuju s pristupom EU vjerojatno biti precijenjene, a i srednjoročne prednosti podliježu riziku smanjenja. Zbog toga agencija nije promijenila negativnu prognozu za važeći rejting Hrvatske Baa3, kaže se, između ostalog u saopštenju.

Portal Analitika