Društvo

Mugoša: Virusa Zapadnog Nila nema, ali bi ga dočekali spremni

Izvor

Direkort Instituta Boban Mugoša kazao je danas novinarima da ta institucija prati širenje virusa u regionu, ali da u Crnoj Gori nema zaraženih osoba, prenijela je MINA.

“Znajući iz prethodnih godina da se to dešava u Španiji, Grčkoj, Portugaliji, i da se približava našim prostorima, obezbijedili smo potrebe testove, opremu i obučili ljude, tako da pratimo šta se dešava”, rekao je on.

Mugoša je apelovao na opštinske komunalne službe svih gradova da na vrijeme raspišu tendere kako bi službe koje se bave dezinsekcijom mogle prvo da urade larvativni tretman, a potom i zaprašivanje koje će smanjiti populaciju komaraca.

“Te adekvatne mjere u nadležnosti su komunalnih službi gradova. Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija spadaju u obaveze opština i one svake godine moraju na vrijeme raspisati tender i odabrati firme koje će to obavljati “, kazao je on.

Prema njegovim riječima, ne smije se dozvoliti nepreduzimanje adekvatnih mjera na vrijeme, posebno u godinama kada i prosječna temperatura vazduha raste, uz šta se stvaraju uslovi za rast populacije komaraca.

“Nadam se da će sljedeće godine, sva upozorenja koja idu iz sektora zdravstva, imati dobar odjek u drugim sektorima i omogućiti da određene službe odrade svoj posao”, kazao je Mugoša.

On je naveo da je ove godine, “zbog raznih opravdanih razloga” bilo kašnjenja i da se nije moglo pristupiti uništavanju larvi u vodenim površinama u februaru.

Virus Zapadnog Nila otkriven je prije pola vijeka i proširio se sa afričkog kontinenta na Bliski istok, dijelove Azije i Australije, centralnu i istočnu Evropu i Mediteran. Još 2004. godine pojavio se u Mađarskoj, a potom u Austriji, Ukrajini i Rusiji, i u Evropi spada u prijeteće bolesti zbog povećane učestalosti u posljednje dvije decenije.

U Srbiji su od tog virusa umrle dvije osobe a zaražene njih 37. U Sjedinjenim Američkim Državama zabilježeno je skoro

Portal Analitika