Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Mugoša: Ne treba svakom djetetu dječiji dodatak; Popović: Zbunjujuće je što ne znamo koliko je potrebno opredijeliti sredstava iz budžeta

Poslanici o dječijem dodatku

Mugoša: Ne treba svakom djetetu dječiji dodatak; Popović: Zbunjujuće je što ne znamo koliko je potrebno opredijeliti sredstava iz budžeta

Poslanici su u Skupštini Crne Gore danas održali raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, koje predviđaju da se svakom djetetu do punoljestva po jednakim uslovima dodijeli dječiji dodatak

Mugoša: Ne treba svakom djetetu dječiji dodatak; Popović: Zbunjujuće je što ne znamo koliko je potrebno opredijeliti sredstava iz budžeta Foto: screenshot
Portal AnalitikaIzvor

Jedan od predlagača ovog zakona, poslanik Demokratske Crne Gore, Danilo Šaranović, poručio je da očekuje podršku svih poslanika.

''U trenutku inflacije i raznih memoranduma ne zaboravimo da smo potpisali sporazum sa građanima. Ako tako budemo razmišljali nijedan glas neće biti prosut glas'', kazao je Šaranović.

Boris Mugoša iz Socijaldemokrata istakao je da iako će biti kritikovan, mora istaći da ne trebaju svoj djeci u Crnoj Gori dječiji dodaci.

''Djeci poslanika nije potreban dječiji dodatak, državnim funkcionerima nije potreban, djeci roditelja iz bankarskog i energetskog sektora dječiji dodatak nije potreban. Zato moramo da vodimo računa da li postižemo cilj koji želimo da postignemo - a to je da smanjimo socijalni jaz između djece. Hoćemo li smanjiti jaz ako mom djetetu date 30 eura i djetetu koje živi u lošoj materijalnoj situaciji? Nećemo'', kazao je Mugoša.

Kako je dodao, namjera je dobra ali je sporan trenutak sprovođenja.

''Ako se usvoji prijedlog to je 50 miliona eura na godišnjem nivou. Zašto ne uradimo sljedeću stvar - da proširimo krug korisnika, djeci kojoj je neophodan dječiji dodatak. Neću da vjerujem da ovdje ima demagogije i populizma'', kazao je Mugoša.

Zakon će, kako su saopštili poslanica Jovanka Bogavac i poslanik Amer Smailović podržati PzP i BS.

''Ni ovaj zakon nije idealan, ali vjerujem da će doprinijeti da idemo u korak sa savremenim državama'', rekao je Smailović.

Podršku je najavila i poslanica SNP-a Danijela Đurović, koja je pozvala i ostale kolege da im se pridruže glasajući.

Poslanica Draginja Vuksanović-Stanković kazala je da nekad i najveće pravo može biti najveća nepravda. Ona je pitala i zbog čega su ukinute naknade djeci sa posebnim potrebama?

''Za određene porodice 30 eura je zaista mnogo. Populizam uvijek može da povede u velike sistemske greške. Dobila sam informaciju od jedne porodice da je njihovom djetetu sa posebnim potrebama, koje ima 16 godina, dobilo rješenje o ukidanju dječijeg dodatka. Želim da mi neko objasni zbog čega je ukinut dječiji dodatak za ovu kategoriju djece, odnosno ko je donio ovo konkretno rješenje i zašto'', pitala je Vuksanović-Stanković.

Lider Liberalne partije, Andrija Popović, kazao je da se godinama bore za uvođenje dječijeg dodatka, ali da po trenutnom predlogu djeluje zbunjujće zbog čega nemaju informaciju o tome koliko je potrebno opredijeliti sredstava iz budžeta.

''Djeluje zbunjujuće što nemamo podatak koliko je potrebno opredijeliti sredstava iz budžeta za ovu namjenu.. Možemo li Crnoj Gori nabaciti toliko finansijsko breme. Vodi li to Crnu Goru ka grčkom scenariju, odnosno ka bankrotu'', kazao je on.

O predlogu će glasati i Demokrate što je najavio potpredsjednik te partije Boris Bogdanović, kazavši da su predlogom izbacili tajkune i kriminalce.

''Iz budžeta smo izbacili Brana tajkune i kriminalce.. Iz budžeta smo izvukli Branovu ruku, a uvukli ruku sve djece Crne Gore i na takav način omogućili svoj djeci Crne Gore da ostanu ovdje'', poručio je Bogadnović.

Portal Analitika