Nažalost, kako ističe, olaka etiketiranja i generalizacije sa ozbiljnim optužbama ne vode ka jednoj vrsti potrebnog povjerenja i poželjnog stepena saglasnosti oko onoga što nas čeka na EU putu, a to su sistemske, odnosno strukturne reforme.
„Retorika kojom se povlađuje određenim porivima kod jednog dijela birača i samo dodatno produbljuju podjele možda nekome donese kratkoročnu političku korist ali je dugoročno opasna po stabilnost i fokus na suštinske izazove koji su brojni. Za brojne od neophodnih reformi, koje su “teži dio posla” u cijelom integrativnom procesu, neophodno je da postoji podrška velikoj broja građana a samim tim i saglasnost odnosno koordinirano djelovanje većine političkih subjekata“, navodi Mugoša.
Prema njegovim riječima, ono što nam nedostaje je dijalog i poželjni stepen saglasnosti oko socio-ekonomskog modela razvoja Crne Gore, ali i, kako dodaje, podjednako važno oko vrijednosnog okvira savremene i samosvjesne Crne Gore, članice NATO saveza i prve sljedeće članice EU.
„Lutanja i improvizacije i u jednom i drugom slučaju ne vode jačanju progresivne i emancipovane Crne Gore“, zaključuje Mugoša.