Abiznis

Mulešković: Sačekati povoljniji trenutak na tržištu i pad Euribora za kupovinu nekretine

Manji jednosobni i dvosobni stanovi najtraženiji su u Podgorici, a trenutna ponuda ne može odgovoriti na potražnju. Dodatno, cijene kvadrata variraju, ali je prosjek dostigao cifru od 2.000 eura po kvadratu. Ekonomski analitičar, Mirza Mulešković, savjetuje da je bolje sačekati povoljniji trenutak na tržištu i pad Euribora za kupovinu nekretine, uz napomenu da se i država mora uključiti.

Mulešković: Sačekati povoljniji trenutak na tržištu i pad Euribora za kupovinu nekretine Foto: Privatna arhiva
Gradski portalIzvor

Cijene kvadrata stana u Podgorici kreću se od 1.700 do 2.700 eura, u zavisnosti od lokacije i stanja nekretnine. Iz Udruženja agencija nekretnina Crne Gore navode da su najtraženiji djelovi grada Preko Morače i širi dio takozvanog City kvarta. Metar kvadratni u ovim naseljima iznosi od 2.200 do 2.700 eura.

„Znači, prosječna cijena kvadrata na tim lokacijama je 1.700 – 1.800 po metru kvadratnom za stan koji je u izgradnji u novogradnji, dok su useljivi stanovi u novogradnji na tim lokacijama kreću od otprlike oko 2000 po metru kvadratnom. Kada govorimo o starogradnji, tu mnogo faktora utiče: u kakvom je stanju, lokacija, i tu imamo onako širi dijapazon cijena otprlike se kreću 1.200 – 1.300, pa čak i do 2.000 u ovom dijelu Preko Morače“, kaže Stefan mišković iz Udruženja agencija nekretnina Crne Gore.

Kupci su uglavnom mladi ljudi koji se prethodno kreditno zadužili, objašnjava Mišković.

Mulešković, navodi da je mladima jako teško da sebi obezbijede nekretninu

„Ukoliko mladi imaju stabilna primanja i žive kao podstanari, u tom dijelu bi bilo isplativo da se uzme stan. Dok, sa druge strane ukoliko nisu podstanari, ukoliko nemaju taj trošak režija, moram reći da su cijene kamatne stope visoke i negdje nije najbolji trenutak da ulaze u takav aražman“, poručuje Mulešković.

Ipak, nekada je situacija bila drugačija, a mnogi radnici su dobijali i otkupljivali stan po vrlo povoljnim uslovima. Jedan od njih je i ineženjer, Radisav Pupović, koji je skoro 30 godina radio u nekadašnjem gigantu- fabrici ,,Radoje Dakić“.

„Mi smo imali tačno spisak u preduzeću preko sindikata koji su to ugrožene strukture za koje prave za stanovanje i u Bloku 5 i na Zabjelu, koji su dobijali radnici preko konkursa, pa kasnije otkupljivali. To je ta politika, a danas je drugačija situacija. Danas je privatizovano sve i veoma je teško“, navodi Pupović.

Nedostatak državne incijative je jedan od glavnih problema, ocjenjuje Mulešković, navodeći da bi projekat 1000+ bio dobar koncept, uz zaključak da je trenutno najbolje sačekati da se situacija ne tržištu stabilizuje a samim tim i odloži kupovina stana.

Portal Analitika