Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • MUP: LGBT lica iz Rusije u Centru za prihvat u Spužu nijesu bila izložena psihičkom ni fizičkom nasilju

MUP: LGBT lica iz Rusije u Centru za prihvat u Spužu nijesu bila izložena psihičkom ni fizičkom nasilju

Svi stranci koji borave u Centru za prihvat u Spužu imaju isti tretman, a posebno se vodi računa o ranjivim kategorijama i svima je omogućeno uživanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, uz uvažavanje specifičnih potreba stranaca i vođenje računa o ličnim karakteristikama stranaca, poručili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova

MUP: LGBT lica iz Rusije u Centru za prihvat u Spužu nijesu bila izložena psihičkom ni fizičkom nasilju Foto: Foto: MUP CG
Portal AnalitikaIzvor

"Ističemo da navedena lica nijesu bila izložena psihičkom ni fizičkom nasilju, bilo od strane drugih stranaca koji borave u Centru, bilo od službenih lica, i Ministarstvo unutrašnjih poslova iskazuje punu otvorenost da se ovi navode provjere, u zakonom predviđenom postupku, poručili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) reagujući na saopštenje LGBT Forum Progres u kojem se navodi da “lezbijski par iz Rusije u Spužu izložen teškom psihičkom, nerijetko i fizičkom nasilju”.

Dodaju da Ministarstvo unutrašnjih poslova ima ključnu ulogu u sveobuhvatnom odgovoru sistema i ulogu u postupku za ostvarivanje smještaja stranaca koji traže međunarodnu zaštitu.

“Zakon o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca, koji se primjenjuje od 1. januara 2018. godine, jedan je od prvih zakona koji u potpunosti implementira evropske standarde iz oblasti azila.
Strancima koji traže međunarodnu zaštitu se u Centru za prihvat obezbjeđuje, pored odgovarajućeg smještaja (posebno za muškarce, žene, porodice), i ishrana, pravna pomoć, zdravstvena zaštita, psihološka i informativna pomoć, pomoć u odjeći i obući, higijenska sredstva, kao i okupaciona terapija kroz organizovanje različitih radionica”, pojasnili su iz MUP-a.

Naročito se, kako ističu, bez ikakve diskriminacije, vodi računa o ranjivim grupama, pri čemu se obezbjeđuje poštovanje prava na privatnost, dostojanstvo i sigurnost.

“Crna Gora, kao kandidat za članstvo u EU, težeći da se legitimiše kao društvo evropskih vrijednosti, pokazala je snažnu posvećenost prema potrebama ugroženih lica, pružajući im sigurno utočište, poštujući ljudska prava i primjenjujući evropske standarde, što je prepoznato i u posljednjem Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori”, zaključuju iz MUP-a.

Portal Analitika