Radi objektivnog i, kako su kazali istinitog informisanja javnosti obavještavaju sljedeće:
„Uprava policije je u odnosu na pomenuti zahtjev Uprave prihoda i carina postupala blagovremeno i u skaldu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, a sve mjere i radnje su preduzete isključivo po nalogu nadležnog državnog tužioca“, kazali su iz MUP-a.
O sadržaju dopisa koji je dostavljen Upravi policije upoznat je, kako su saopštili, postupajući tužilac koji se izjasnio da u konkretnom slučaju nema osnova za postupanje u pravcu krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, navodeći kao razlog da se radi o pravnom licu koje ima svu odgovarajuću dokumentaciju – dozvole i rješenja za uvoz, gajenje, sušenje i skladištenje do predaje cjelokupnog roda industrijske biljke konoplje u roku od četiri mjeseca nakon berbe pravnom licu u Republici Hrvatskoj.
„U odnosu na ove činjenice održan je sastanak predstavnika Uprave policije i Uprave prihoda i carina na kojem je konstatovano da Crna Gora nema akreditivanu ustanovu za analizu uzoraka u ove svrhe, kada se radi o poslovanju privrednih subjekta koji se bave ovom djelatnošću, izuzev Forenzičkog centra u Danilovgradu koji isključivo postupa po naredbama državnog tužilaštva i sudava u sprovođenju vještačenja kada postoji sumnja da je izvršeno krivično djelo“, kazali su oni.
Na sastanku je dogovoreno da će carinski službenici – Sektor za carinsku bezbjednost i kontrolu izvršiti praćenje robe i predaju navedenog tovara do granice sa Republikom Hrvatskom gdje će, kako su saopštili, tamošnji organi izvršiti uzorkovanje i analizu tovara i o čemu će obavijesti nadležne organe za sprovođenje zakona u Crnoj Gori.
„Takođe, Uprava policije i Uprava prihoda i carina su u više navrata pokušali da uspostave komunikaciju sa službenicima Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove kako bi svoje nadležnosti njihova služba izvršila uzorkovanje i testiranje robe i slanje uzoraka u inostranstvo, kako smo naveli da ne postoji akreditovana ustanova za sprovođenje ovih analiza u Crnoj Gori“, rekli su iz MUP-a.
U dopisu dostavljenom Upravi policije od strane Uprave prihoda i carina navodi se da je, prema njihovim riječima, zastupnik privrednog društva izvoznika urgirao u više navrata da zbog protoka vremena i zadržavanja kamiona sa robom u lošim vremenskim uslovima može doći do promjene kvaliteta robe.
„Takođe, javnost obavještavamo da, kako je saopšteno predstvaniku Uprave policije od strane predstavnika Uprave prihoda i carina, zbog ovih razloga nisu mogli da čekaju i odlučili da sa kolegama iz Republike Hrvatske zajedno sprovedu koordinirane aktivnosti u cilju kontrole, uzorkovanja i analize navedene robe“, saopštili su oni.
Uprava prihoda i carina je u prethodnom periodu već imala, navode oni, više kontrola u odnosu na izvoz industrijske konoplje drugih pravnih lica, a za potrebe istog uvoznika u Republici Hrvastkoj, te su analize uzoraka rađene u toj državi.
„Na kraju, obavještavamo Vas da je Uprava policije uspostavila komunikaciju sa službenicima MUP-a Republike Hrvatske zvaničnim kanalima o razmjeni informacija u konkretnom slučaju, o čemu je pred Višim državnim tužilaštvom u Podgorici formiran premet i preduzimaju se izviđajne mjere i radnje na utvrđivanju i postojanju krivičnog djela iz nadležnosti ovog tužilštva, kao i preduzimaju se i druge mjere i radnje u odnosu na druge navode iz sadržaja teksta. Nakon sprovedenog izviđaja javnost će blagovremeno biti obaviještena o svim sprovedenim mjerama i radnjama“, zaključuju u reagovanju iz MUP-a.