Problem upisanih u birački spisak je, kažu, naslijeđeni problem.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je, kako su saopštili, u okviru svojih nadležnosti, a u kontekstu zakonitosti izbora u Nikšiću, na dnevnoj osnovi pratilo promjene u biračkom spisku, te aktiviralo AFIS sistem za teritoriju opštine Nikšić, što se do sada nije nikad dešavalo u susret lokalnim izborima.
“MUP je nadgledao i proces izrade ličnih karata, uz jasnu napomenu, da u posljednja tri mjeseca nije došlo do štampanja fiktivnih”, ističu u MUP-u.
Problem upisanih u birački spisak, a u kontekstu državljanstva ili prebivališta je, kažu u resoru Sergeja Sekulovića, naslijeđeni problem.
“Uredan registar prebivališta građana jeste osnova za uređeni birački spisak. U tom smislu, MUP je dovršio proces izrade Nacrta izmjena i dopuna Zakona o registrima prebivališta građana i nosi aktivnosti Savjeta za kontrolu biračkog spiska. Ovako krupno pitanje zahtijeva sinhronizovan rad više državnih organa i jasnu političku odluku da se bez selektivnosti pristupi navedenom poslu. Jedino na ovakav način, ovaj krupni zahtjev, moze rezultirati uspjehom”, navode u MUP-u.
U vezi stalnih prozivki da se u biračkom spisku nalaze i osobe koje imaju državljanstvo druge države i glasaju na teritoriji te druge države, naglašavaju da podnosioci ovakvih prijedloga i inicijativa ne poznaju dobro nadležnosti MUP-a.
“Ukoliko nije riječ o nepoznavanju nadležnosti, onda se radi o lošoj namjeri. Možda neko zamišlja da je dovoljno da bude u posjedu nekih spiskova, koji se dobijaju iz „anonimnih“ izvora, a da „tamo neko“ jednim klikom, paušalno i preko noći oduzima biračko pravo, kao jedno od osnovih ljudskih prava zagarantovanih Ustavom Crne Gore. Pitanje je zašto se podnosioci ovih inicijativa ranije nisu bavili time jesu li i kako određena lica upisana u birački spisak, a ne tek nakon izbora 30. avgusta prošle godine, ali i kako znaju za koga bi ta lica potencijalno glasala u Crnoj Gori?”, pitaju u MUP-u.
Nakon dobijene informacije o mogućem postojanju lica sa dvojnim državljanstvom MUP je, u okviru svojih nadležnosti, blagovremeno, uputio zahtjev za provjeru te informacije kod nadležnih institucija Srbije.
“Svjesni smo činjenice da u biračkom spisku postoji nemali broj onih građana za koje je nevažeći osnov upisa, ali svako brisanje iz biračkog spiska će se vršiti u skladu sa zakonom. Svako ko nema prebivalište u Crnoj Gori ili ima dvojno državljanstvo, nakon juna 2006. godine, poštujući Ustav Crne Gore, mora biti izbrisan iz biračkog spiska, bez obzira da li se radi o licima koja imaju prebivalište ili državljanstvo Luksemburga, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Australije”, poručuju iz resora Sekulovića.