Podsjetimo, predsjednik Nacionalnog savjeta Bošnjaka Crne Gore prof. dr Šerbo Rastoder kritikovao je u pismu upućenom Upravnom odboru Bošnjačke dijaspore Crne Gore u Švajcarskoj odluku parlamentarne većine da novi potpredsjednik crnogorskog parlamenta bude poslanik Bošnjačke stranke Suljo Mustafić, umjesto dosadašnjeg potpredsjednika Rifata Rastodera. Rastoder je u pismu upućenom predsjedniku Upravnog odbora tog udruženja Edipu Kočanu a koje je objavljeno na njegovom Fejsbuk profilu između ostalog napisao da su ''žrtve'' dogovora DPS-a i Bošnjačke stranke najbolji među pripadnicima bošnjačkog naroda.
Reagovanje potpredsjednika Skupštine Crne Gore Sulja Mustafića prenosimo integralno:
- Razumljivo je da je profesor Rastoder frustriran izbornim uspjehom Bošnjačke stranke, s obzirom da je, u predizbornoj kampanji, kao »nezavisni intelektualac« iskoristio svaku priliku da oblati i nju i njene čelnike. Ipak, nerazumljiva je patološka provala bijesa i uvreda u javnom govoru jednog akademika. Medjutim, ubjeđen da je stara mudrost da »čovjek kad govori o drugima, najbolje govori o sebi«, potvrđena i na primjeru prof. Rastodera, te držeći nivo kojem me naučilo porodično vaspitanje, ne želim se baviti njegovom ličnošću, već samo stavovima koje iznosi.
Samozvani »predsjednik Bošnjaka« trebao bi znati da se politički legitimitet dobija na izborima. Za razliku od Bošnjačke stranke i Sulja Mustafića koji se, već nekoliko puta, politički mjere i utemeljuju na različitim nivoima, Šerbo se jedino utemeljio u fotelji predsjednika Bošnjačkog savjeta, gdje su ga svojim glasovima postavili članovi Savjeta i to ona većina članova koja je iz Bošnjačke stranke. Naravno, doveli su ga vjerujući da će, uistinu, raditi na afirmaciji kulturnog i nacionalnog identiteta Bošnjaka, a ne na ličnoj promociji i profiterstvu, kao da je Nacionalni savjet njegovo preduzeće.
Jasno je da Šerbo ne može razumjeti politiku i dogovore u koalicijama gdje, bez obzira na političke razlike i pozicije, ljudi čuvaju i međusobne odnose, pa su tako uradili i Rifat Rastoder i Suljo Mustafić. Ne može to da shvati akademik koji je uspio da se, ne čuvajući ni odnose ni ljude, otarasi mnogih svojih prijatelja.
Možda mu je ovaj Suljo Mustafić kriv što Šerbovi favoriti nijesu pobijedili na izborima. A kako će, kad svaki put Šerbo ima neke druge, a nikako da potrefi pravu stranu? Ali, sigurno ovaj Suljo nije kriv što se njegov daleki predak Suljo Mustafić, u to vrijeme »turski barjaktar«, pominje i u »Gorskom vijencu« i u drugim narodnim pjesmama, kao i u istorijskom izvoru, iz daleke 1662.godine, sa istim prezimenom koje nosi i danas.
Prirodno je da Suljo Mustafić, profesor književnosti, ponešto i nauči od Šerba istoričara, bar kada su istorijski podaci u pitanju. Ali istina je i da je na istom popisu na kojem se, po prvi put, i Šerbo iskazao kao Bošnjak, isto uradio i Suljo Mustafić, kao i većina njihovih sunarodnika. Ranije to nijesu mogli ni nedan ni drugi, jer ime Bošnjak nije bilo priznata popisna kategorija.
Takođe, istina je da je ovaj Suljo Mustafić bio član Liberalnog saveza, kao student, ranih 90-ih, nekako u isto vrijeme, kada je Šerbo Rastoder, tada već predavač na fakultetu, pisao javna pisma podrške »talasu promjena« koje je personifikovao Slobodan Milošević. Dobro je da se i istoričar Šerbo našao kasnije na pravoj strani, dajući veliki doprinos i crnogorskoj i bošnjačkoj istoriji, doduše prilično ohrabren podrškom iz raznih fondova države i ove iste vlasti, na koju se sada toliko ljuti.
No, možda je uzrok ovoj Šerbovoj ljutnji, to što on nije više autoritet ili, naški rečeno, »bošnjački Babo«, kojeg treba pitati za odluke, pogotovo za one o postizbornim koalicijama. Možda bi to neko i uradio, da je kojim slučajem »Babo« znao sačuvati svoj autoritet. Nažalost, on to nije uspio, čak ni među najbližima - kaže se na kraju reagovanja.