U reagovanju Ministarstva, dostavljenom Portalu Analitika, izjave Lekića izrečene na promotivnom skupu u Kotoru da je, kako se navodi, Đukanović Sanaderu, odnosno Crna Gora Hrvatskoj „predala Prevlaku“, ocjenjuju se kao „netačne, neistinite i zlonamjerne tvrdnje gospodina Lekića“.
Podsjećajući da je 2002. godine potpisan Protokol o privremenom režimu na Prevlaci, kojim je okončana posmatračka misija UN, i da su jurisdikciju nad spornim područjem zajednički preuzele Crna Gora i Hrvatska.
- Članom 2 Protokola, uspostavljen je režim privremenog karaktera i njime se ni na koji način ne prejudicira konačno rješenje o razgraničenju između dvije zemlje. Od tada do danas privremeni režim funkcioniše bez i jednog incidenta. U skorijoj istoriji Balkana, to je bio prvi slučaj da se granični spor rješava na diplomatski način i kroz međusobni dogovor dvije strane, zbog čega su i Crna Gora i Hrvatska, nakon potpisivanja privremenog Protokola, dobile priznanje Savjeta bezbjednosti UN, EU i šire međunarodne zajednice.
Iz Ministarstva dodaju da je netačna izjava da pregovora nije bilo, već su „razgovori vođeni i vode se na svim nivoima, ekspertskom, ministarskom i najvišem političkom. I nastaviće se odmah nakon formiranja nove vlade“.
Dodaje se kako su 2008. godine vlade naše i susjedne zemlje „pristupile pronalaženju trajnog rješenja pitanja Prevlake“, formiranjem Međuvladine komisija za razgraničenje na Prevlaci, kojom kopredsjedavaju ministri vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske, „sa zadatkom da se sagledaju, u duhu dobrosusjedskih odnosa i uz puno poštovanje međunarodnog prava, obostrano prihvatljive mogućnosti za postizanje sporazuma, uključujući i rješavanje pitanja pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu“.
- Dogovorom je, takođe, predviđeno da se prije obraćanja međunarodnim instancama, mora dobiti saglasnost crnogorske Skupštine i hrvatskog Sabora, čime će se obezbijediti puni demoktraski legitimitet ovog čina, što gospodin Lekić i u ovom aspektu, svjesno zaobilazi i interpretira na zlonamjeran način... Indikativne su i bezrezervne tvrdnje gospodina Lekića da će Hrvatska zbog spora oko Prevlake iskoristiti pravo veta i blokirati evropski put Crne Gore, što govori da on sumnja u principe i vrijednosti na kojima se temelji Evropska unija. Hrvatska i Crna Gora, slijedeći svoj evropski put, će se i u slučaju Prevlake do kraja pridržavati principa dobrosusjedskih odnosa, međunarodnog prava, solidarnosti, njegovanja demokratskih vrijednosti i regionalne saradnje. Poučeni dobrim iskustvom dvije vlade su i riješile da se u dobroj vjeri posvete traženju trajnog rješenja – zaključuje se u reagovanju MVPEI.
Podsjećamo, portal Pobjede objavio je 27. septembra izjavu lidera DF Miodrag Lekić koji je kazao da "spoljna politika DF, kad oni dođu na vlast, neće biti izraz poltronstva".
- Naša spoljna politika neće biti izraz poltronstva koju vode ucijenjene ličnosti servilno prihvatajući sve što se od njih traži. Danas se, čak, poklanja dio crnogorske teritorije Prevlaka, u dogovoru (Iva) Sanadera i (Mila) Đukanovića, protagonista čija prezimena dovoljno govore – kazao je tada Lekić.