Društvo

Vremeplov: 9. avgust 1759.

Na današnji dan: Počelo kartografisanje rudnog bogatstva Crne Gore

U blizini Budve pristao je brod sa crnogorskim mitropolitom Vasilijem Petrovićem koji se, zbog opasnosti od Turaka i Mlečana jedno vrijeme bio sklonio u Rusiju gdje se borio da Crnoj Gori kod ruskog dvora obezbijedi pomoć i zaštitu. 

Na današnji dan: Počelo kartografisanje rudnog bogatstva Crne Gore Foto: Foto: Wikimedia Commons
Portal Analitika - ArhivaIzvor

U Crnu Goru je, sa vladikom Vasilijem i emisarom Pučkovim iz Rusije stigla misija koja je, pored političkih aktivnosti, trebalo da obavi poslove oko ispitivanja rudnog bogatstva Crne Gore i prikupi podatke za njen kartografski opis. Tom prilikom jedan ruski inženjer, prvi koji je u Crnu Goru stigao u naučne svrhe, obavio je snimanja terena, probna iskopavanja i prikupljao kartografske podatke.

Pri povratku u Crnu Goru Vasiliju je priređen spektakularan doček što je na ruskog izaslanika Pučkova, koji je sa njim doputovao, ostavilo upečatljiv utisak.

Vasilije III Petrović Njegoš (1709-1766) bio je vladika i mitropolit crnogorski (1750-1766). Vladao je sa stricem Savom Petrovićem od 1750. do 1766. godine. Pisac je prve domaće istorije Crne Gore.

Predstavnici crnogorsko-osmanske komisije, u kojoj su bili i vladika Vasilije i trebinjski kapetan Hamza, kao predstavnik osmanske vlasti, su 10. jula 1761. utvrdili su mir između hercegovačkih i crnogorskih nahija oročen na najmanje tri godine. Dogovorom je bila zagarantovana sloboda kretanja u oba smjera Crnogorcima u nahijama pod osmanskom vlašću i sultanovih podanika u Crnoj Gori.

Kada je ruski car Petar Veliki poslao generala Miloradovića u Crnu Goru, zadarska Arcibiskupska kurija piše Mletačkom Senatu, da su Cetinjske Vladike uzurpirale prava Dinastije Crnojevića, proglašavajući se Gospodarima Crne Gore, pa da vladika Vasilije pruža jednu ruku na Dalmaciju, a drugu na Arbaniju, imajući iza leđa Rusiju.

Portal Analitika