Islanđani su u raspravi, koja se vodila na društvenim mrežama, došli do šest pitanja koja su danas bila predmet referenduma, na kome su građani pozvani da potvrdno ili odrično odgovore na šest pitanja, kao što su pitanja o upotrebi prirodnih resursa zemlje ili o nacionalnoj crkvi.
Birališta su otvorena u devet časova po lokalnom vremenu, a biće zatvorena u 22 časa. Prvi rezultati očekuju se sjutra. Izlaznost na ovogodišnjem referendumu je manja nego prošle godine, kada su stanovnici Islanda takođe na referendumu odbili vladin predlog da država otplati gubitke propale onlajn banke Ajs-sejv (Icesave).
- Za sada se sve dobro odvija, ali izlaznost nije prevelika - rekla je agenciji Frans pres predsjednica izborne komisije na jedinici u sjevernom dijelu Rejkjavika, Katrin Theodorsdotir.
Na toj izbornoj jedinici je do 14 časova po lokalnom vremenu glasalo 13,07 odsto upisanih u biračke spiskove, za razliku od prošle godine kada je do tada na referendum izašlo 21,62 procenata glasača.
Ustav koji je na snazi na Islandu usvojen je 1944. godine, pošto je Island postao nezavisan od Danske.
Grupa od 25 građana je od aprila do jula 2011. godine radila na projektu redigovanja ustava, posle čega je novi tekst postavljen na internet.
Građani su mogli da kažu šta misle, pa čak i da obogate tekst, što je stotine njih i učinilo.
Projekat novog ustava je krajem jula 2011. dat parlamentu na glasanje, a prošlog maja islandski poslanici su odlučii da se o njemu organizuje referendum.