Dogodilo se to nakon održanih izbora na kojima je pobijedila Komunistička partija, a 3. septembra 1920. je novi predsjednik opštine Savo K. Vuković potpisao prvi zvanični dokument, pri čemu se istovremeno iznad opštinske zgrade zavijorila crvena zastava.
Čuvena petrovačka Crvena komuna trajala je ukupno 403 dana i za to je vrijeme pomenuto mjesto na našem primorju postalo tvrdokorno uporište revolucionarnog pokreta.
Od prvog dana vlasti komunista, režim tadašnje Kraljevine nije se mirio sa tim, pa su i opština i lokalni komunisti bili izloženi hroničnim pritiscima, uz naročitu težnju da njihova ideja bude dalje širena duž crnogorskog primorja.
Sama vlast je bila - komunistička, ljevičarska. Ukinuti su porezi i pazarine, a svi funkcioneri opštine radili su volonterski.
No, represija režima prema lokalnoj vlasti dodatno je pojačana u drugoj polovini 1921. godine, kada su petrovački komunisti hapšeni, njihove kuće konstantno pretresane, a neki su bili mjesecima brutalno mučeni u kotorskom istražnom zatvoru.
Naposljetku su vlasti Kraljevine pribjegle teroru - 10. oktobra 1921. godine su vojska i žandarmerija upale u Petrovac, primijenile silu, zavodeći opsadno stanje, te su raspustili Crvenu komunu.
Ali, to je samo doprinijelo daljem jačanju naklonosti lokalnog stanovništva komunističkom pokretu, čija je ilegalna ćelija u Petrovcu iznova uspostavljena 1923. godine.