Abiznis

Problemi u minula dva dana kulminirali

U kakvom je stanju naša željeznica?

Obustave polazaka i potpuni poremećaji u željezničkom saobraćaju u našoj državi u minula su dva dana kulminirali.

U kakvom je stanju naša željeznica? Foto: Iustracija
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Prvo prekjuče nije bilo vozova na relaciji Podgorica – Nikšić – Podgorica, a juče do jedan popodne ni od Podgorice do Bara i nazad.

Razlog su, prema zvaničnim informacijama, bili kvarovi, i to različite prirode - od točkova, sve do djelova inventara u toaletima vagona. 

Nezvanično - posrijedi su navodno aneksi ugovora, jer radnici Željezničkog prevoza Crne Gore ne žele da ih potpišu, a to su jutros prenijele i Vijesti. Međutim, zaposleni oštro demantuju kako je posrijedi bilo kakva opstrukcija.

O svemu će podrobnije iz ŽPCG govoriti popodne, za kada je zakazana press konferencija tim povodom.

Kako god, baš kao i u septembru ili avgustu – tokom oba mjeseca u ukupnom je zbiru otkazivano više od po 30 polazaka. Ali nikada nije to imalo kontinuitet kao juče i prekjuče.

Povremeno bilo nabavki i radova, ali stanje je daleko i od solidnog

Sve te situacije jasno govore o stanju na crnogorskim željeznicama, koje je već hronično zapušteno – od samih vozova do infrastrukture.

Kada je u pitanju proteklih dvadesetak godina, povremeno je bilo nabavki novih španskih vozova, uložena su i velika sredstva u obnovu pruge do Nikšića, nedavno je otvorena i rekonstruisana stanica u Bijelom Polju, a od tada većih investicija u infrastrukturu gotovo da nije bilo.

Na prugama i ‘antikviteti’

Elektromotorni vozovi iz Španije stari su 10 godina. A onda stižemo i do ‘antikviteta’ – prosječna starost pojedinih vagona iznosi čak 48 godina, a lokomotiva 50.

Čak su i oni ‘mlađi’ proizvedeni u Rigi koja je tada bila dio Sovjetskog Saveza.

Nove vozove kupovaće iz kredita

Iako je modernizacija željeznice najavljena, konkretnih rokova još nema. U junu smo saznali kako će iz kredita EBRD biti kupljena tri nova voza, ukupne vrijednosti 30 miliona eura.

Osim toga, Evropska unija će investirati kroz grant oko 75 kilometara pruge na relaciji Bar – Podgorica – Vrbnica.

U Albaniji već rade, a to može ‘otvoriti’ novi međunarodni koridor

I u našem okruženju dobijaju grantove u cilju modernizacije željeznice, pa bismo u doglednoj budućnosti mogli očekivati i nova povezivanja. Recimo, u Albaniji planiraju rekonstrukciju pruge na sjeveru države, pri čemu će uskoro otvoriti onu koja povezuje Tiranu i Drač.

Predsjednik države Jakov Milatović prošle je sedmice govorio o željezničkom povezivanju Podgorice, Tirane i Skoplja. Ali, realnost je sada nešto drugačija – putnici koji se zapute ka stanicama u Podgorici, Nikšiću, Baru ili Danilovgradu, vrlo lako mogu naići na informaciju da voz uopšte neće krenuti.

Putnika ima, ali još su brojke daleko od onih iz 2016.

Na pitanje da li putnika i dalje ima – odgovor je potvrdan. Prema podacima Monstata, crnogorskim vozovima ove je godine u prva tri kvartala prevezeno 702.000 putnika. Očito će godina biti završena rastom u odnosu na prošlu, a što je trend koji traje od završetka pandemije koronavirusa.

Ipak, rekordi, kada je u pitanju novija istorija, i dalje su daleko. Dobro u željeznicama pamte 2016. godinu, kada je na crnogorskim prugrama bilo 1.284.000 putnika, odnosno u prosjeku više od 100.000 mjesečno.

Bio je to vrhunac rasta brojki nakon obnove pruge Podgorica – Nikšić, koja je svečano puštena u rad 2012. godine.

Portal Analitika