Potvrđeno je još 14 slučajeva zaraze na kruzeru Kosta Atlantika, a svi zaraženi su kuvari i konobari, rekao je službenik oblasti Nagasaki gdje su zabrinuti jer su bez obzira na zabranu neki članovi posade napuštali pristanište.
Jedan pacijent s kruzera je na respiratoru, rekao je službenik na virtualnoj novinskoj konferenciji.
Prije dva mjeseca je u japansku luku Jokohama pristao kruzer Diamond Princes, na kojem je preko 700 putnika bilo zaraženo koronavirusom.
Na kruzeru Kosta Atlantika nalaze se samo članovi posade.
Kosta Atlantika smješten je, zbog potrebnih popravki, u brodogradilište Mitsubišija u Nagasakiju krajem februara.
Prethodno je planirano da brod ide na popravku u kinesku luku, što je otkazano zbog restrikcija usljed pandemije.
"Slučajevi mogu opteretiti zdravstveni sustav"
Vlasti su zabrinute zbog mogućeg širenja koronavirusa u Nagasakiju, nakon što je otkriveno da su neki članovi posude napustili izolaciono područje, usprkos obećanjima vlasnika kruzera da će oni ostati na pristaništu, navode lokalni službenici.
Slučajevi s kruzera mogli bi opteretiti lokalni zdravstveni sistem, zbog mogućeg porasta broja osoba koje je potrebno hospitalizovati.
Preko 11.500 slučajeva zaraze potvrđeno je u Japanu, isključujući zaražene na kruzeru Diamond Princes.
Ukupno je umrlo 299 osoba, prema podacima Univerziteta Johns Hopkins.
Muškarac umro dok je čekao bolnički krevet
Vlasti su u pojedinim mjestima, kako bi oslobodile bolničke kapacitete za teško oboljele, odlučile da se osobe s blažim simptomima liječe u svojim domovima ili hotelima, dok zdravstveni sistem samo prati njihovo stanje.
Muškarac u pedesetima, u prefekturi Saitama, umro je u svom domu u srijedu, dok je čekao bolnički krevet.
Na kruzeru Kosta Atlantika testirano je 127 osoba te stopa infekcije iznosi 38 posto.
Asimptomatski članovi posade, kao i osobe s blagim simptomima, ostaju na brodu, a plan je testirati sve članove posade, njih 623.
Prvi val zaraze uspješno je bio suzbijen u Japanu te je tokom marta bilo samo nekoliko novozaraženih dnevno, ali je u aprilu porastao broj novooboljelih.
Premijer Šinzo Abe uveo je vanredno stanje 7. aprila u sedam upravnih oblasti, što je kasnije prošireno na cijelu zemlju.
Ipak, restriktivne mjere u Japanu nisu oštre kao u drugim zemljama te su otvorene škole i restorani.
Šigeru Omi, glavni naučni savjetnik premijera Abea, u četvrtak je pojasnio da karantin neće biti uveden, budući da je nemoguće eliminirati virus, a pojavljivat će se novi valovi epidemije.
“Ako možemo izbjeći 80 posto fizičkog kontakta, očekujemo dramatično smanjenje infekcija, čak i bez nametanja karantina našim građanima", kazao je.