Snimak svečanog dočeka prikazuju crveni tepih, vojnu počasnu stražu, Steinmeiera na vratima aviona i njemačkog ambasadora u Kataru Lothara Freischladera. Jedini problem je što nijedan katarski zvaničnik nije došao dočekati njemačkog predsjednika.
Bundeswehrov Airbus A350 sletio je na pistu prije dogovorenog termina pa je Steinmeier čekao na jarkom suncu gotovo pola sata prije nego što ga je primio Sultan al-Muraichai, katarski državni ministar vanjskih poslova.
Uprkos čekanju Steinmeier je napustio aerodrom na vrijeme za svoj zakazani sastanak s katarskim emirom, šeikom Tamimom bin Hamadom al-Thanijem.
Greška ili poruka Njemačkoj?
U avionu sa Steinmeierom bila je i novinarka DW-a Rosalia Romaniec. Ona se pita je li napravljena greška s planiranjem ili su katarski zvaničnici zahladili svoj odnos prema Njemačkoj nakon što je Steinmeier u Izraelu proveo tri dana, dvije noći u Omanu, i samo tri sata u Dohi.
U Njemačkoj se uticaj Dohe na rat između Izraela i Hamasa smatra donekle kontroverznim jer se u Kataru nalaze čelnici Hamasovog političkog krila.
Nedavno je i njemačka ministarka vanjskih poslova Annalena Baerbock izazvala bijes u Dohi svojim izjavama.
"Ne prihvatamo podršku terorizmu. Zemlje poput Katara imaju posebnu odgovornost stati na kraj ovom terorizmu", rekao je Baerbock za javni servis ZDF.
Razgovarali o oslobađanju njemačkih talaca
Steinmeier je boravio u Kataru kako bi s katarskim vođstvom razgovarao o naporima za oslobađanje preostalih njemačkih talaca koje drži Hamas.
"Siguran sam da će Katar učiniti sve što je u njegovoj moći da doprinese oslobađanju njemačkih talaca", rekao je novinarima u Dohi nakon razgovora s Al-Thanijem.
"Moramo shvatiti da u tako teškoj pregovaračkoj situaciji ne može biti nikakvih garancija", dodao je Steinmeier.
Njemački predsjednik je nadalje naglasio da je od vođstva Katara zatražio nastavak napora za oslobađanje svih talaca. "Nadam se da možemo očekivati dobre vijesti o tome u narednim danima", rekao je.