Region

Načelni dogovor o vladi: DS - ekonomija, SPS - policija, LDP - Evropa

Izvor

Za sada ministarstva nisu raspodijeljena, ali se konture budućeg sastava naziru: DS je najbliži da preuzme ekonomski dio vlade, SPS bi upravljao manje-više istim resorima, a LDP da dobije mesto potpredsjednika vlade za EU integracije i životnu sredinu. Međutim, tek predstoji najbitniji dio u pregovorima, a to je izrađen plan rada i ciljeva vlade koji DS tek treba da ponudi partnerima.

Svi pregovarači najizvesnije parlamentarne većine, DS, SPS i LDP, složili su se da vlada treba da ima što manje ministarstava. Po saznanjima “Blica”, rađena je uporedna analiza državnog sistema i potreba Srbije i nekih država EU i regiona.

Dobro upućeni sagovornik “Blica” kaže da je na osnovu analize ustanovljeno da bi Srbiji najviše odgovarao model koji između ostalih imaju Njemačka, Češka, Slovačka i koje imaju 14 ministarstava. Međutim, nemaju i problem Kosova i brojne dijaspore.

- Nastoji se da se smanji broj ministarstava, ali da vlada bude funkcionalna, a ne da se zarad broja spajaju nespojivi resori.

Analiza na kojoj se radi treba da uspostavi model koji će odgovarati Srbiji i koji će manje zavisiti od političkog dogovora partnera, a više od ciljeva vlade. Kada je riječ o ciljevima, a ovo je samo primjer, potenciraće se ekonomski ili neki drugi resori, a dijaspora neće biti zasebno ministarstvo - kaže “Blicov” sagovornik.

Na konačnu raspodjelu resora i personalna rešenja preći će se tek pošto se svi slože oko plana rada i ciljeva vlade. Kako “Blic” saznaje, reč je o osnovnim smjernicama nacionalne, socijalne i ekonomske politike koju bi buduća vlada trebalo da vodi. Ovaj dio posla prepušten je DS koji je i najveća stranka i trebalo bi da bude stožer buduće vlade. Ovaj predlog oko koga tek treba da se slože SPS i LDP trebalo bi da bude ponuđen tokom ove nedjelje.

U budućoj vladi trebalo bi manje-više da resori budu raspoređeni po strankama kao i do sada. Razlika bi bila jedino u činjenici da bi DS ovog puta preuzeo kormilo ekonomije i finansija.

Foto: AP

Portal Analitika