Društvo

U Podgorici održana svečana sjednica Bošnjačkog vijeća, uručena priznanja

Nagrađeni Pelidija, Alihodžić i Hodžić

Na svečanoj sjednici Bošnjačkog vijeća, koja je održana u hotelu „Ramada“, uručena su priznanja i nagrade istaknutim stvaraocima, neimarima kulturnog identiteta bošnjačkog naroda. Povelja ,,Rifat Burdžović-Tršo“ pripala je profesoru emeritusu dr Enesu Pelidiji, povelja ,,Husein-paša Boljanić“ arhitekti, prof. dr Rifatu Alihodžiću, a nagrada ,,Husein Bašić“ književniku, akademiku Zuvdiji Hodžiću.

Nagrađeni Pelidija, Alihodžić i Hodžić Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Žiri su činili Aldemar Ibrahimović – predsjednik, Kemal Musić – zamjenik predsjednika i članovi Selma Đečević, Sait Šabotić i Remzija Camić. Žiri je na osnovu biografija i dostavljenih autorskih radova jednoglasno konstatovao nemjerljiv doprinos afirmaciji identiteta Bošnjaka kod sva tri predložena kandidata.

Profesor Pelidija, kroz četvorodecenijski istraživački i naučni rad, dao je nemjerljiv doprinos objektivnom sagledavanju prošlosti bošnjačkog naroda.

Profesor dr Rifat Alihodžić, arhitekta, stručnim i umjetničkim djelovanjem ostvario je značajan doprinos u očuvanju, obnovi i popularizaciji kulturno-istorijskog nasljeđa, kao i originalnim autorskim rješenjima koja su priznata na međunarodnim bijenalima.

Nagrada ,,Husein Bašić“ dodijeljena je se akademiku Zuvdiji Hodžiću, koji je slijedeći književnu tradiciju najznačajnijih bošnjačkih stvaralaca uspio maestralno da dočara život, običaje i navike plavsko-gusinjskog stanovništva čime je na najbolji način afirmisao bošnjačku kulturu, tradiciju, jezik i ostale osobenosti naroda.

U ime Bošnjačkog vijeća obratio se predsjednik Izvršnog odbora Mirsad Rastoder koji je ukazao da Bošnjaci, brinući o svom nacionalnom i kulturnom identitetu brinu i o svojoj državi.

"U tom kontekstu, od konstituisanja prvog saziva Bošnjačkog vijeća, 2008. godine do danas, urađeno je dosta, ali ni približno koliko se očekivalo. Lako je provjeriti da su održane brojne kulturne manifestacije, naučni skupovi, seminari o bosanskom jeziku, tribine, promocije i debate koje su isticale kulturni identitet Bošnjaka, ali i suživot sa drugim narodima i građanima. Uspostavljena je saradnja sa bošnjačkim vijećima u regionu, nacionalnim savjetima u Crnoj Gori, ustanovama i resornim direktoratima u ministrastvima. Predstavnici Vijeća su učestvovali u pripremi izvještaja i raspravama o prijedlozima zakona. Vijeće je ugostilo mnoge značajne ličnosti i delegacije. Takvim svojim djelovanjem ono je pokazalo da kao institucija od nacionalnog značaja gaji odgovoran odnos i prema narodu i prema društvu u cjelini", istakao je Rastoder.

Portal Analitika