Abiznis

Najnoviji podaci Centralne banke o depozitima građana i privrede

Najbogatiji štediša oročio 26,5 miliona

Prema podacima koje su banke do 31. marta dostavile Centralnoj banci Crne Gore, depoziti građana iznose 2,5 milijardi eura ili 48,23 odsto ukupnih depozita u sistemu. U odnosu na kraj 2022. godine kada su iznosili 2,4 milijarde eura, depoziti građana ostvaruju rast od 44,9 miliona eura ili 1,83 odsto.

Najbogatiji štediša oročio 26,5 miliona Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Kako kazali Pobjedi iz CBCG najveći oročeni depozit fizičkog lica u bankarskom sistemu iznosi 26,5 miliona eura dok je najveći oročeni depozit pravnog lica 20 miliona eura.

- Depoziti pravnih lica iznose 2,68 milijardi eura ili 51,77 odsto ukupnih depozita u sistemu. Posmatrano u odnosu na kraj 2022. godine kada su iznosili 2,76 milijardi eura, depoziti pravnih lica ostvaruju pad od 79,7 miliona eura ili 2,88 odsto – kazali su Pobjedi iz CBCG.

Prema podacima koje imaju, ukupni oročeni depoziti građana iznose 562 miliona eura.

- Posmatrano po ročnosti, građani najviše štede u periodu od jedne do tri godine u ukupnom iznosu od 238,7 miliona eura, što predstavlja 42,47 odsto ukupnih oročenih depozita građana – kazali su iz CBCG.

Što se tiče ostalih podataka, pasivna prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa iznosila je 0,29 odsto i u odnosu na kraj 2022. godine bilježi povećanje od 0,03 procentna poena (p.p).

- Pasivna prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na depozite fizičkih lica iznosila je 0,35 odsto, a na depozite pravnih lica 0,24 odsto. U odnosu na kraj 2022. godine, stope na depozite fizičkih lica ostvaruju rast od 0,02 p.p, dok stope na depozite pravnih lica ostvaruju rast od 0,05 p.p – naglašavaju iz CBCG.

Posmatrano po ročnosti, navode dalje da je pasivna prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na ukupne depozite u periodu do tri mjeseca iznosila 1,84 odsto, dok je u periodu preko pet godina iznosila 1,99 odsto. 

Oprezno sa emisijom obveznica, da se ne odliju depoziti iz banaka

Na naše pitanje šta misle o najavama da bi država mogla emitovati obveznice građanima preko crnogorske berze, da li vide mogućnost da se javljaju građani, kazali su da je Savjet CBCG preporučio da se prije donošenja ovakve odluke, pripemi detaljna analiza uticaja na bankarski sistem.

- Naime, emisija obveznica na domaćem tržištu mogla bi usloviti odliv depozita iz banaka, što bi se odrazilo na njihovu likvidnu poziciju, odnosno raspoloživost sredstava koje banke plasiraju ka stanovništvu i privredi. Imajući u vidu potrebu očuvanja finansijske stabilnosti, pomenute rizike treba pažljivo sagledati i biti oprezan prilikom donošenja odluke o zaduživanju države na domaćem tržištu – objasnili su iz CBCG.

Portal Analitika