No, katkad su znale da se dogode i nezamislive stvari – od toga da na SP dođu igrači koji ne znaju ili namjerno ne žele da ispoštuju osnovna pravila igre, preko onih da prestolonasljednici ulaze na teren, sve do situacija kada sudije ni same ne shvate koliko su kartona dale pojedinim igračima.
U nastavku slijede tri najbizarnija momenta u istoriji Mundijala.
1974: Nezaboravan potez zairskog fudbalera
Zair, današnji DR Kongo, bio je prva reprezentacija iz subsaharske Afrike koja je nastupila na Svjetskom prvenstvu. Dogodilo se to na Mundijalu 1974. godine u Zapadnoj Njemačkoj, a stariji ljubitelji fudbala sjetiće se kako je afrička selekcija bila u istoj grupi sa Jugoslavijom, koja je nad Zaircima slavila čak 9:0.
Afrička selekcija je uz tri poraza nastup na SP završila uz gol razliku 0:14, no posebno se pamti njihov meč protiv Brazila (0:3). Dok se golgeter ‘karioka’ Rivelinjo spremao da izvede slobodan udarac, defanzivac Zaira Mvepu Ilunga je, čuvši zvižduk sudije, istrčao iz živog zida i šutnuo loptu daleko na suparničku polovinu.
Dok je opšti utisak bio kako Ilunga nije znao pravila fudbala, nije to bilo sasvim logično – jer, ipak je u pitanju bila selekcija koja je pobijedila u afričkim kvalifikacijama.
Sam Ilunga je godinama kasnije objasnio zašto je to uradio. Želio je, kako je kazao, da dobije crveni karton, u znak protesta protiv zairskih vlasti koje su optuživane kako su uzele zarade koje su sljedovale fudbalskim reprezentativcima, a koje su nakon poraza od Jugoslavije u Zapadnu Njemačku slale izaslanike da im prijete. Poručivano im je tada, između ostalog, i kako neće smjeti da se vrate u domovinu. Mvepu Ilunga umro je 2015. godine.
1982: Upad princa Kuvajta u teren
Jedini nastup Kuvajta na Mundijalu manje će se pamtiti po njihovim igračima, a više po – princu te države. Azijska selekcija je u prvom kolu SP 1982. osvojila bod protiv Čehoslovačke, te je sa velikim nadama očekivala duel sa favorizovanom Francuskom.
‘Trikolori’ su, ipak, lako slomili otpor suparnika, a pri rezultatu 3:1 postigli su još jedan gol – doduše, zato što su pojedini defanzivci Kuvajta čuli zvuk pištaljke sa tribina i prestali da igraju. Od sudije su tražili da poništi pogodak, ali je ključni akter bio – kuvajtski princ. On je sišao sa tribina i došao na teren, te je zaprijetio kako će igrači Kuvajta napustiti teren ako gol ne bude poništen.
Sudijska trojka nije imala mnogo izbora – anulirali su pogodak Francuza. No, oni su do kraja uspjeli još jednom pogoditi suparničku mrežu i tako je na kraju ipak bilo 4:1.
2006: Tri žuta kartona za Šimunića
Čudnih momenata na Mundijalu bilo je i u ovom vijeku. Mnogi i dalje pamte meč Hrvatska – Australija na Svjetskom prvenstvu 2006. u Njemačkoj. Bio je to direktan meč za plasman u nokaut fazu, pri čemu je ‘vatrenima’ trebala pobjeda. Ekipa koju je predvodio Zlatko Kranjčar dva puta je vodila, ali su dalje otišli Australijanci (2:2). Ipak, meč je obilježio engleski arbitar Grejem Pol, tada jedan od najboljih sudija Premijer lige.
Naime, on je hrvatskom reprezentativcu Josipu Šimuniću pokazao – tri žuta kartona. Dajući mu drugi karton, Pol nije shvatio kako je trebalo Šimunića da pošalje van terena, a što je jednako nevjerovatno – toga nijesu bili svjesni ni u taboru Australije. No, tek tri minuta kasnije, on je dobio još jedan žuti, a time najzad i crveni karton – doduše, upravo u momentu kada je meč okončan.
Objašnjavajući šta se dogodilo, engleski sudija je godinama kasnije kazao da je kod drugog žutog kartona Šimunićev broj u bilježnci greškom upisao u kolonu koja pripada igračima Australije.