Tost hljeb je praktičan: dobrog je ukusa, isječen je i dugo traje. Ali bijeli tost ima svoju tamnu stranu, prenose njemački mediji.
Tost hljeb je najpopularniji hljeb u Njemačkoj. Skoro svaka treća vekna hljeba prodata u Njemačkoj 2021. bila je tost (27,9 odsto), pokazuju podaci statističkog portala Statista.
Razlozi su očigledni: pravougaone kriške imaju mnogo varijanti, izgleda da traju vječno, a kada se tostiraju, svjež, slatkast ukus mekog hljeba postaje još intenzivniji. Ali, upravo u tome leži problem: slatkoća, pečenje, mekoća. Njemački mediji pišu da u tostu nema ništa nutritivno dobrog, prenosi časopis Feniks.
Stručnjaci savjetuju da ne koristite ovaj hljeb, jer može da dovede do bolesti. Tost hljeb nema skoro nikakvu nutritivnu vrednost.
Evo poređenja informacija o nutritivnim vrednostima tosta sa puterom, tosta od cijelog zrna pšenice i hljeba od cijelog zrna:
Tost sa puterom sadrži skoro 270 kilokalorija na 100 grama, skoro četiri grama masti i samo tri grama vlakana.
Tost od cijelog zrna: 100 grama tosta od cijelog zrna ima oko 250 kilokalorija, pet grama masti i sedam grama vlakana.
Miješani hljeb: 100 grama hljeba ima u prosjeku 200 kilokalorija, dva grama masti i devet grama vlakana.
Po nutritivnoj vrijednosti, hljeb od integralnog brašna zauzima visoko mjesto. A šta je sa zasićenjem?
Koliko brzo se osećamo siti zavisi, između ostalog, od sadržaja vlakana.
Prema riječima stručnjaka za ishranu, morali biste da pojedete nekoliko kriški tosta da biste dobili količinu vlakana u dvije kriške od 50 grama „običnog“ hljeba od celog zrna.
A ako nam je potrebno više kriški tosta da bismo se osjećali dovoljno siti, jedemo i znatno više dodataka poput suhomesnatih proizvoda, sira, džema ili čokoladnog namaza. Ovo daje dodatni plus često nezdravim kalorijama.
Njemačko Ministarstvo za hranu i poljoprivredu (BMEL) takođe savjetuje da tost treba jesti samo ako je zlatno braon, a nikada kada je ugljenisan, prenosi N1.
Prema Federalnom zavodu za procjenu rizika (BfR), znatno manje količine akrilamida se proizvode na temperaturama ispod 180 stepeni nego na višim temperaturama.
Ako otkrijete buđ na hljebu, morate baciti cio paket. Ako ga osušite u kutiji za hljeb, često se može jesti nakon isteka roka trajanja zahvaljujući konzervansima koje sadrži.
Ali čak i tostirani hljeb će vremenom razviti zelenkastu buđ. Zatim bacite cijelo pakovanje jer se spore gljivica brzo šire na cio hljeb, čak i ako na nekim kriškama još nema zelene buđi.