Naučnici su ustanovili da ubrzano nestaje veliko drveće, staro uzmeđu 100 i 300 godina i to na svim kontinentima: u Evropi, Sjevernoj i Južnoj Americi, Aziji, Africi i Australiji.
"To je svjetski problem i javlja se u većini vrsta šuma", navodi autor studije,
Dejvid Lindenmejersa Australijskog nacionalnog univerziteta.
"Baš kao i velikim životinjama, poput slonova, tigrova i kitova, čiji je broj drastično opao u mnogim dijelovima svijeta, i velikom drveću prijeti istrebljenje", dodao je on, ističući da su posebno na udaru australijski jaseni, sjevernoamerički borovi, kalifornijske sekvoje i tanzanijski baobabi.
Studija je pokazala da drveće ne umire samo masovno u šumskim požarima, već nestaje po 10 puta većoj stopi od normalne i u godinama bez požara.
Naime, šumski požari nisu jedini uzrok nestanka ovih veličanstvenih stabala. Izumiranje džinovskog drveća, ističu istraživači, rezultat je i kombinacije klimatskog zagrijavanja, sječe i krčenja šuma.
"Ovo je veoma, veoma zabrinjavajući trend", kazao je
Bil Lorenssa Džejms Kuk univerziteta.
"Govorimo o nestanku najvećih živih organizama na planeti, najvećih biljaka na planeti, organizama koji imaju ključnu ulogu u regulisanju i obogaćivanju našeg svijeta", napomenuo je on.
Veliko drvece ima kritičnu ekološku ulogu. Ono je gnijezdilište i stanište za oko 30 odsto ptica i životinja pojedinih ekosistema.
Ono je, takođe, ogromno skladište ugljenika, obezbjeđuje reciklažu supstrata, omogućava velikom broju živih organizama da se na njemu razvijaju i utiče na hidrologiju.
tekst i foto: B92