Pobjeda je juče obilježila 79 godina otkad je izašao prvi broj 24. oktobra 1944. godine u Nikšiću.
“To jeste za poštovanje, ali nije za svođenje računa jer moramo se truditi da Pobjeda, koja je jedan od najznačajnijih ne samo medijskih već i crnogorskih brendova, nastavi svoje trajanje”, poručio je juče glavni i odgovorni urednik Pobjede Draško Đuranović.
On je poručio da je uređivačka koncepcija vrlo jednostavna: zalažemo se za građansku, suverenu, Crnu Goru.
“Ništa više, ništa manje. Jednaki pred zakonom, jednaki u društvu”, rekao je on.
Pobjeda je već devet godina u privatnom vlasništvu, a Đuranović je juče istakao, na svečanosti upriličenoj u redakciji, da je ova godina bila jedna od najtežih i što se tiče poslovanja, ali i političkog i društvenog ambijenta u kojem radimo.
Podsjetio je da se Pobjeda već 13 mjeseci ne štampa u sopstvenoj štampariji, te da to znači da su troškovi, za samo jednu godinu, porasli za oko 250.000 eura.
“Ta odluka, na koju menadžment nije mogao da utiče, ugrozila je i opstanak štamparije Pobjede. Ne postoji ni jedna rotaciona mašina u Evropi i svijetu koja može da opstane bez štampanih novinskih izdanja”, rekao je Đuranović.
Poručio je da štamparija Pobjede, ipak, opstaje i da ćemo učiniti sve da opstane.
On se posebno zahvalio finansijskom sektoru Pobjede Mileni Golubović, Sonji Veličković i Danijeli Bigović-Vojvodić jer su učinile vanredne napore da se očuva likvidnost i nastavi poslovanje.
“Na ovaj dan Pobjeda nikome ništa ne duguje - ni jedan cent ni državi, ni dobavljačima, ni zaposlenima. Mislim da je to dostignuće na koje treba da budemo ponosni”, istakao je Đuranović.
On se u svom obraćanju osvrnuo i na političku realnost u kojoj Crna Gora danas živi, te na brojne pritiske kojima je izložena Pobjeda. Kazao je da nikada prije u takvom intenzitetu, tako uporno i bestijalno, nijesmo bili suočeni sa orkestriranim napadima političara na vlasti.
“Od ad hominem napada premijera Abazovića - da su neki od nas članovi mafijaških klanova, do generalnog napada na Pobjedu kao na nečiji politički interesni ili lični instrument, pa do ataka konkurencije”, rekao je on.
On je zaposlene juče obavijestio da je upravo stiglo, uslovno rečeno, utuženje od zaštitnice imovinsko-pravnih odnosa države, koja smatra da je ugovor o prostoru u kojem se nalazi Pobjedina štamparija nezakonit.
“A nezakonitost ili ništavnost nekog ugovora može da odredi samo sud. Tužba je sama po sebi besmislena i pokazuje kakve su namjere ove vlasti prema Pobjedi”, rekao je Đuranović.
Ipak, Đuranović je istakao da je to dobro jer dokazuje jednu važnu stvar, a to je da Pobjeda svojom uređivačkom koncepcijom, novinarskim tekstovima, otvaranjem tema koje mnogi drugi nijesu htjeli ni željeli da otvore pokazuje svoju relevantnost i uticaj.
Naglasio je da Pobjeda nije ćutala kada mnogi drugi jesu.
“I kad je bio Belveder i kad je bilo potpisivanje Temeljnog ugovora i kad smo otvarali priče o partijskim uhljebima, o korupciji nove vlasti i lažima vlasti... Dobro je što pisanje Pobjede odzvanja u odajama moćnih. To je znak da nas ima, to je znak da smo nekima zapali u grlo kao ona neželjena riblja kost koju ne mogu da izbace”, rekao je on.
Poručio je da je dobro što mnogi danas sa zebnjom otvaraju stranice naše novine strijepeći da će njihove nepodopštine biti javna stvar.
“I to je, rekao bih, ključna vrijednost današnje Pobjede. Da parafraziram citat iz jednog velikog filma „Može i bez nas, ali je bljutavo“, zaključio je Đuranović i dodao da se bez Pobjede neće saznati puna istina.
On je poručio zaposlenima da je učinjena velika stvar i da je ova godina, koliko god bila teška, zapravo dobra jer je iskorišćena upravo za podizanje uticaja i kredibiliteta novina.
Povodom 79 godina trajanja, juče su uručene godišnje nagrade najboljim novinarima Igoru Periću i Nenadu Zečeviću. Za doprinos radu Pobjede, nagradu je dobio i Nenad Popović, zaposlen u marketingu.
Perić je zamjenik urednika društva, novinar koji je, kako je kazao Đuranović, kao možda nijedan sada u Crnoj Gori, majstor reportaže, neprikosnoven u iskazu, ljepoti rečenice.
Zečević je urednik politike, koji je, kako je istakao Đuranović, u posljednjih godinu dana, ne samo brojem tekstova, nego temama koje je otvarao, oko partijskog uhljebljavanja u državnim kompanijama, odnosima u vlasti i opoziciji, značajno doprinio ugledu Pobjede.