Nestašice ljekova u Crnoj Gori, naročito onih koji su namijenjeni onkološkim pacijentima i trudnicama, učestale su, a snabdijevenost javnih zdravstvenih ustanova medikamentima zavisi od ponuda dobavljača, pa je očigledno da je u našoj zemlji potrebno raditi na izgradnji sistema koji će omogućiti da Zakon o javnim nabavkama odgovori na specifične potrebe zdravstva.
Prethodnih mjeseci nije bilo terapije za onkološke pacijente koji ne smiju da kasne sa liječenjem. U nekoliko navrata nije bio dostupan lijek „docetaksel“, poznatiji pod nazivom „taksotera“. Taj medikament uzimaju osobe koje su na hemioterapiji, a koje imaju tumor dojke, prostate, glave, vrata i stomaka... Ovi i mnogi drugi ljekovi građanima nijesu bili dostupni ni u privatnim apotekama. Pobjedi su se javljali pacijenti koji su određenu dozu tog medikamenta kupovali u Beogradu po cijeni od 170 eura. Problema je bilo i sa lijekom „zometa“ koji takođe koriste onkološki pacijenti i to oni kojima se kancer proširio na kosti.
Dugo nije bilo „kosopt“ kapi za očni pritisak ni u državnim, ni u privatnim apotekama. Dječji sirup „ibalgin“ odavno nije dostupan, iako ga ljekari propisuju. Takođe, nema ni sirupa za djecu „hemomicin“.
U prošloj godini, kada je korona virus buktio, i kada je situacija bila teška za sve, zdravstveni sistem je bio dodatno opterećen, a građani su se skoro svakodnevno žalili da nemaju mogućnost da nabave terapiju koju im je propisao ljekar. Nerijetko se dešavalo da ni u privatnoj apoteci nema lijeka, pa su se snalazili tako što su ih po mnogo većim cijenama kupovali u nekim od zemalja u regionu, najčešće u Srbiji.
Snabdijeveni
Iz Montefarma za Pobjedu tvrde da je dostupnost ljekova, koji idu na teret Fonda za zdravstveno osiguranje, neupitna, te da oni nijesu jedina ustanova koja nabavlja i distribuira ljekove.
- Naš primarni zadatak jeste snabdijevanje isključivo javnih zdravstvenih ustanova kao i 55 apoteka koje posluju u okviru Montefarma. Ono što smo u mogućnosti potvrditi jeste da je snabdijevenost i javnih zdravstvenih ustanova i naših apoteka u ovom trenutku na uobičajenom nivou, bez nestašica ili samo povremenih koje na traju duže od nekoliko dana, što je opet uslovljeno dinamikom isporuke ugovorenih tenderskih količina - pojašnjavaju iz Montefarma.
Priznaju da je prošla godina bila izazovna kada je u pitanju potrošnja ljekova, jer smo imali rekordan broj oboljelih i hospitalizovanih kovid pacijenata, pa je i potrošnja određenih medikamenata (naročito antikoagulanasa, antibiotika, antivirotika...) premašila sve moguće projekcije.
- Povremene nedovoljne količine diktirale su navedene okolnosti i nerijetko nemogućnosti dobavljača, kao i samih proizvođača, da isporuče količine koje je Montefarm zahtijevao - ističu u odgovorima za Pobjedu.
Kažu da su u većini slučajeva dostupne zamjenske terapije, jer je ljekarima važećom listom ljekova omogućen širok izbor ljekova koji se mogu propisati na recept, različitih oblika, doza i od više proizvođača.
- Sem toga, građani mogu realizovati svoje recepte i u preko 120 privatnih apoteka na teritoriji Crne Gore, tako da je dostupnost ljekova koji idu na teret FZOCG neupitna - poručuju iz Montefarma.
Pobjeda je u nekoliko navrata u toku prošle godine pisala o nestašicama ljekova, naročito jer u kovid centrima i u podgoričkim domovima zdravlja, u određenom periodu nije bilo injekcija odnosno antibiotika ,,urbazona“, a pojedinim danima ni ,,longacefa“. Te ljekove su kovid pozitivni i drugi pacijenti morali da kupe. Iz Montefarma su tada navodili da redovno isporučuju ampulirani antibiotik ,,lenadacin lg“ (,,longacef“) te da se ne može govoriti o nestašici.
Prvih šest mjeseci 2021. godine falilo je ,,vankomicina“, ,,kleksana“ i ,,diferilina“. Ovi ljekovi koristili su se u terapiji kovid pozitivnih pacijenta. Međutim, stres zbog nestašice terapije, imale su i trudnice ali i drugi pacijenti kojima su tokom prošle godine bile potrebne injekcije ,,fraksiparin“ - za sprečavanje zgrušavanja krvi (koagulaciju).
Tenderi
Sa druge strane, iz Montefarma za Pobjedu navode da se o ljekovima za posebno ranjive grupe, među kojima su onkološki pacijenti, posebno vodi računa. Sve zavisi od tenderskih procedura, jer Montefarm samo raspisuje tendere na koje se javljaju potencijalni snabdjevači.
- Zakonom uslovljene tenderske procedure, dinamike isporuka ugovorenih količina, neophodne dozvole za prometovanje, promjene licenciranih uvoznika i povremeni problemi u samoj proizvodnji, su najčešći razlozi vrlo rijetkih nestašica. Naglašavamo, ZUACG Montefarm nabavku vrši isključivo prema važećim zakonskim propisima, raspisivanjem tendera i naša snabdjevenost zavisi od ponuda dobavljača, kao i nerijetko dugih procedura koje su uslovljene Zakonom o javnim nabavkama - pojašnjavaju iz Montefarma.
Shodno tome, iz Montefarma navode da oni nijesu adresa sa koje se može dobiti odgovor o opštoj snabdjevenosti crnogorskog tržišta ljekovima i medicinskim sredstvima i te da nijesu direktan uvoznik da bi mogli uticati na snabdjevenost.
Zamjenski ljekovi imaju isti učinak kao originalni
Iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva za Pobjedu navode da se „zamjenski“ ljekovi smatraju ekvivalentnim originalnom lijeku u pogledu kvaliteta, bezbjednosti i efikasnosti (tzv. generički ljekovi).
- Podnosioci zahtjeva za odobravanje generičkog lijeka moraju da dokažu da je generički lijek jednako efikasan i bezbjedan kao i originalni lijek - poručuju iz te ustanove.
Kažu da se prilikom odobravanja generičkih ljekova od strane Instituta za ljekove i medicinska sredstva, provjerava ekvivalentnost u odnosu na originalni lijek i ljekovi se odobravaju samo ukoliko se dokaže da djeluju na isti način i pružaju istu kliničku korist kao i originalni ljekovi.